Tarih boyunca ,ahlaksızlık + cehalet toplumların ve ferdin, en ölümcül baş belası ‘’ikiz’’ olagelmiştir..

Hangisi, diğerinden daha az tehlikeli, daha az zararlı sorusu bir hükme henüz bağlanamadı

Teker teker, ele alındığında ahlak yasalarıyla oynamak, pek cahilce olmasa da;ahlaksız bir metodu, toplum ve fert üzerinde sergileyen,sahneleyen birinin ilhamını aldığı ve beslenip,semirmesini borçlu olduğu cehalettir.

Ferdin ve sistemlerin  cehaleti bir enstürman gibi kullanabilmesi, insan ve toplum üzerinde açılmış en ölümcül bir yaradır...

O, ahlaksızca icra ettiği  tüm eylem ve düşüncelerini, cahillere isterse hem onaylatır, hem de kutsatır...

Din,felsefe,ideoloji  bu hadiseyi sorgularken mevzilenişleri olsun,sorunların kaynağına inmek için izledikleri yol olsun ,hep bu iki temel  sorunun etrafında yer almışlardır...

Bundan nasıl kurtulabilinir ve nasıl önlenebilirin cevabını aramış durmuştur...

O, olabildiğince acımasız bir kurnazdır; mesela ‘’uzun yürüyüş’’de  en ön saftaki Mao'nun eline kokakola şişesi tutuşturup,şehir meydanlarında bilbordlara afiş olarak koyabilir..

Hayatın doğal akışı  içinde asla kazanılmayacak paralarla dev rezistanlar kurup, sonra da onu arapça ‘’Allah’’ lafzı üzerinden yükselttiği inşaatın silüetini kuşbakışı izletirler tv reklamlarında  kent meydanlarında yine afiş yapabilir..

Dedim ya, çok acımasızlar! Afrikayı sömüren ülkeler, popüler sanatçılara ‘’Afrika'daki açlıkla mücadele’’ adına konserler tertipletebilmekte,sponsorluk edebilmekte...Dev ilaç firmaları,yardım adı altında zavallı halkları kobay oalarak kullanbilmekte...

Bu sadece kapitalizmin yasası değil,insanın ve sistemlerin ahklakı bir şekilde tersyüz etme vetiresidir, şeklidir...

Mahalledeki ,çarşıdaki dönerci kokmuş etlerden kavurma,tavuk döner yapıp satabilmekte...Pazarcı aynı keza, gelenekleşmiş ,dur durağı olmayan bir ilkesizlik,aldırmazlık..

Ebeveynlerinden intikal edecek taşınmazlar için sinsi planlar yapan evlatlar ve bakım evlerine,ya da sokaklara terk edilen yaşlı insanların hazin sonunu hazırlayan  aynı ahlaksızlık değil mi?

Cahil mi dememiz gerek,ahlaksız mı hangisi daha anlamlı ve kapsayıcı..?

Özellikle siyaset erbabı olanların,kullandıkları enstürmanlarla (cehalet) dünyamıza açtığı yaralar, bir türlü iyileşmek nedir bilmiyor...

Hangisi diğerini önlüyor ,neden ikisi bir arada  duruyor..Aynı dili ve ekseni neden bu kadar çok kullanıyorlar ve hiç azalmadan çoğalıyorlar?

Peki bütün bu olup bitenleri;neden adamakıllı açıklayabilecek bilgeliğe ve ferasete kavuşamadık hala, hiç sordunuz mu, kendinize..?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.