Arabuluculuk ücret tarifesi belli oldu

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümündeki arabuluculuk faaliyetleri için 2022'de yapılacak ödemeye ilişkin ücret tarifesi belli oldu.

Arabuluculuk ücret tarifesi belli oldu


"2022 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi"ne göre, yazılı ara buluculuk ücreti, uyuşmazlığın ara buluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasını sağlamak amacıyla ara buluculuk faaliyetini yürüten ara bulucular siciline kayıtlı kişiye, sarf ettiği emek ve mesainin karşılığında, uyuşmazlığın taraflarınca yapılan parasal ödemenin karşılığı olarak verilecek.


Arabuluculuk faaliyeti süresince ara bulucu tarafından düzenlenen evrak ve yapılan diğer işlemler ayrı ücret gerektirmeyecek.

Ücret tarifesi
Tarifeye göre, aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya, 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 200 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saati 420 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda taraf gözetmeksizin bir saati 450 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 480 lira ödenecek.

Arabulucu ücreti ticari uyuşmazlıklarda ise 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 390 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 800 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 820 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 840 lira olacak.(t24)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER