Dijital bankalara yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şubesiz faaliyet gösterecek dijital bankalara yönelik esasları belirledi.

Dijital bankalara yeni düzenleme

 Buna göre, yalnızca dijital kanallar üzerinden müşterilerine hizmet verecek olan bankalar, BDDK'ya başvurarak gerekli izinleri almaları halinde gelecek yıldan itibaren faaliyet gösterebilecek. Söz konusu bankaların faaliyet izni alabilmesi için asgari 1 milyar lira ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek.

BDDK'nın şubesiz faaliyet gösterecek dijital bankalara yönelik yeni düzenlemesi "Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik 1 Ocak 2022'den itibaren yürürlüğe girecek.

“KREDİ MÜŞTERİLERİ YALNIZCA FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN VE KOBİ'LERDEN OLUŞABİLECEK: Yeni düzenlemeye göre, dijital bankalar, mevduat ya da katılım bankası olmalarına göre kredi kuruluşlarının gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecek. Dijital bankaların kredi müşterileri, yalnızca finansal tüketicilerden ve KOBİ'lerden oluşabilecek.

KİRALIK KASA VE EMANETE ALMA İŞLEMLERİ İLE SAKLAMA HİZMETLERİNİ SUNAMAYACAKLAR: Dijital bankalar genel müdürlük ile genel müdürlüğe bağlı hizmet birimleri dışında muhabirlik, acentelik, temsilcilik gibi her ne ad altında olursa olsun teşkilatlanmaya gidemeyecek, fiziksel şube açamayacak ve genel müdürlüğe bağlı hizmet birimlerini amacı dışında fiziksel şube gibi kullandıramayacak. Bu bankalar ayrıca, dijital ortamda gerçekleştirilecek olanlar hariç kiralık kasa ve emanete alma işlemleri ile saklama hizmetlerini sunamayacak.

TEMİNATSIZ NAKDİ TÜKETİCİ KREDİLERİNİN TOPLAMI NET GELİRİNİN 4 KATI OLABİLECEK: Dijital bankaların bir müşterisine kullandırabileceği teminatsız nakdi tüketici kredilerinin toplamı, ilgili müşterinin beyan edilen ve dijital bankalarca teyit edilen aylık ortalama net gelirinin 4 katını, müşterinin aylık ortalama net gelirinin tespit edilememesi halinde ise 10 bin lirayı aşamayacak. Kurul bu hükümde belirtilen oran ve tutarı değiştirmeye yetkili olacak.

FALİYET İZNİ İÇİN 1 MİLYAR TL SERMAYE ŞARTI GETİRİLDİ: Söz konusu bankaların faaliyet izni alabilmesi için asgari 1 milyar lira ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek. Bu tutar, kurul tarafından artırılabilecek. Gerekli asgari ödenmiş sermaye tutarını 2 milyar 500 milyon liraya çıkaran dijital bankaların yapacakları başvuru üzerine kurul, yeni durumda risklerini yönetebileceğine kanaat getirdiği dijital bankalar için faaliyet kısıtlamalarının tamamen ya da uygun göreceği bir geçiş planı çerçevesinde kademeli olarak kaldırabilecek. Başvurunun kurulca uygun görülerek faaliyet kısıtlarının tamamen kaldırılması sonrası dijital bankalar, diğer kredi kuruluşlarının yapabileceği tüm bankacılık faaliyetlerini ilgili mevzuat çerçevesinde yerine getirebilecek.

ŞİKAYETLER İÇİN FİZİKİ BİR BÜRO KURULMASI GEREKİYOR: Müşteri şikayetlerini ele almak üzere en az bir fiziksel büro kurması zorunlu kılınan dijital bankalar, kendi kuracakları ATM ağları ya da diğer ATM ağları üzerinden müşterilerine hizmet verebilecek. Yönetmelik kapsamında servis modeli bankacılığa ilişkin hükümler de belirlendi. Buna göre, servis bankası yalnızca yurt içinde yerleşik ara yüz sağlayıcılara ve yalnızca kendi faaliyet izinleri çerçevesinde servis modeli bankacılığı hizmeti verebilecek. Bankalar ara yüz sağlayıcı olamayacak.”

"DİJİTAL BANKALARIN HAYATA GİRMESİ ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI"

BDDK, dijital dönüşüm ile ilgili olarak bir de açıklama yayınladı. Dijital bankaların, şube olmaksızın sadece dijital kanallar üzerinden hizmet verebileceği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından yalnızca dijital kanallar üzerinden müşterilerine hizmet verecek olan bu bankalar, BDDK'ya başvurarak gerekli izinleri almaları halinde gelecek yıldan itibaren sektörde faaliyet göstermeye başlayabilecek. Şube olmaksızın sadece dijital kanallar üzerinden hizmet verecek bu bankaların hayatımıza girmesi ve servis bankacılığı yoluyla inovatif sayısız iş modeline imkân sağlaması, ülkemizin finans sektörü ve fintek ekosisteminin gelişimi için önemli bir dönüm noktası."

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER