ENAG hakkında inceleme başlatıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) alternatif olarak enflasyon verisi açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında vergi incelemesi başlatıldı.

ENAG hakkında inceleme başlatıldı

ENAG hakkında daha önce de TÜİK tarafından ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. ENAG Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, vergi incelemesine ilişkin, "Soruşturmalardan bir sonuç elde edilemeyince, sanırım sürece böyle devam etmeye karar verdiler" dedi.

Bağımsız araştırmacılardan oluşan ve her ay, aylık ve yıllık bazda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranını TÜİK’le aynı gün açıklayan ENAG hakkında vergi incelemesi başlatıldı. ENAG hakkında daha önce de TÜİK tarafından ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu.

ENAG Başkanı ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, vergi incelemesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabından, “ENAG’a saldırı yetmedi, şimdi de vergi incelemesi yoluyla geldiler. Buyurun” paylaşımı yaptı.

“HALKIMIZI FİYAT GELİŞMELERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Vergi incelemesiyle ilgili olarak ANKA Haber Ajansı'na konuşan Veysel Ulusoy, şunları söyledi:

"Vergi incelemesi, adıma, ENAG’ın enflasyon sunumu ile gelmeye başladı. Bu ikinci inceleme. Gelen yazı üzerine biz de gerekli belgeleri denetim birimine sunduk. Soruşturmalardan bir sonuç elde edilemeyince, sanırım sürece böyle devam etmeye karar verdiler, Maliye Bakanlığı’nın karar vericileri. Devletin kuvvetini arkasına alıp kişisel tatmin amaçlı bu incelemeler, en çok da devletin kendisine zarar vermektedir. Kin ile devlet yönetilemeyeceğini artık anlamalıyız. ENAG olarak da halkımızı fiyat gelişmeleri konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER