Fiyat etiketinde yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Fiyat etiketinde yeni düzenleme

Fiyat etiketi ve indirimli satış kriterleri yeniden belirlendi. Buna göre, indirimler son 30 günün en düşük fiyatı üzerinden yapılacak. Etiketlerde, indirimden önceki fiyat ve indirimli fiyat birlikte gösterilecek. Etiket ve listelerdeki bilgiler Türkçe yazılacak.

Gıda fiyatlarındaki yüzde 7'lik indirimin ardından; “indirimlerin şişirilmiş fiyatlar üzerinden yapıldığı ve gerçek bir indirim uygulanmadığı” yönündeki şikayetler artmıştı. Bunun üzerine vatandaşları sahte indirimlerden korumak amacıyla fiyat etiketi ve indirimli satış kriterleri yeniden belirlendi.

 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak yönetmelik değişikliğine göre, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, indirimin uygulandığı tarihten önceki 30 gün içinde uygulanan en düşük fiyat esas alınacak. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınacak. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya ait olacak.

ETİKET VE LİSTELERDEKİ BİLGİLER TÜRKÇE YAZILACAK

Yönetmelikle, fiyat etiketi ve indirimli satışlarda uygulanacak diğer kriterler de düzenlendi. Buna göre, etiket ve listelerde yer alan bilgilerin Türkçe yazılması zorunlu olacak. Ambalajlı malın satış fiyatından ayrı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli varsa söz konusu bedelin tutarı da etiket ve listelerde bulunacak.

Perakende olarak satışa arz edilen mallara konulması zorunlu etiketler, malın niteliğine, satışa sunulduğu yerin büyüklüğüne, ticari usul ve adetlere göre malın veya ambalajının yahut kaplarının üzerine, aynı nitelikteki mal gruplarının veya raflarının üzerine konulmak, dikilmek, zımbalanmak, yapıştırılmak, bunlara herhangi bir bağla tutturulmak veya asılmak suretiyle kullanılacak.

MUŞ: VATANDAŞI SAHTE İNDİRİMDEN KORUMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da “etiket yönetmeliğinde” yapılan değişiklikle ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Bakan Muş; vatandaşları sahte indirimden korumak için önemli bir adım attıklarını belirterek, “1 Mart’tan itibaren indirimli ürünlerin etiketinde indirimden önceki fiyat ve indirimli fiyat birlikte gösterilecek. İndirimler son 30 günün en düşük fiyatı üzerinden yapılacak” dedi.

İDARİ PARA CEZALARI HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU TARAFINDAN VERİLECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a aykırı hareket edenlere öngörülen idari para cezaları Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından verilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER