İhracat İklimi Endeksi, 53,9'a geriledi

İSO, Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi'nin aralık 2021 dönemi sonuçlarını açıkladı.

İhracat İklimi Endeksi, 53,9'a geriledi

ası (İSO) verilerine göre, Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralık ayında 53,9'a geriledi.

 Endeks, böylece, kasımda kaydedilen 55,1 değerinin altında kaldı ve geçen yılın şubat ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

 Buna göre, Türkiye İmalat İhracat İklimi Endeksi aralık ayında 53,9 oldu. Türkiye imalat sektöründe endeks, kasımda kaydedilen 55,1 değerinin altında kaldı ve geçen yılın şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

İSO’nun paylaştığı veriler şöyle:

COVİD-19 SALGINININ OMİKRON VARYANTI ETKİLEDİ: Mevcut iyileşme trendi 11 aya ulaştı. Ancak Covid-19 salgınının Omikron varyantının ortaya çıkması ve buna bağlı olarak ana ihracat pazarlarında yaşanan aksamalar nedeniyle talep koşullarındaki iyileşme son 10 ayın en ılımlı düzeyinde gerçekleşti.

AVRUPA’DA BÜYÜMEDE YAVAŞLAMA SİNYALLERİ BELİRGİNLEŞTİ: ABD’deki ekonomik aktivite keskin bir şekilde artmaya devam etti ve kasıma göre ivme kaybı çok ılımlı seviyede kaldı. Avrupa’da ise Covid-19 salgını ve Omikron varyantı nedeniyle büyümede yavaşlama sinyalleri belirginleşti. Almanya’da 17 ay süren genişlemenin ardından üretim hafif düştü, Birleşik Krallık’ta ekonomik büyüme belirgin şekilde yavaşladı. BAE, S. Arabistan ve Katar'ın da yer aldığı bazı Orta Doğu ülkelerinde yine güçlü büyüme gözlendi. Delta varyantının etkilerinin azalmaya devam ettiği Asya ülkeleri ise genel olarak olumlu bir performans sergiledi.

ABD’DE KESKİN ARTIŞ SÜRDÜ: Türk imalatçıları için önemli dış pazarlardan biri olan ve toplam ihracattan yüzde 6 pay alan ABD, aralık ayında talepteki büyümenin önemli bir kaynağı olmayı sürdürdü. Ekonomik aktivite keskin bir şekilde artmaya devam etti ve kasım ayına göre gerçekleşen ivme kaybı çok ılımlı seviyede kaldı. Buna karşılık Avrupa’da genel olarak Covid-19 salgını ve Omikron varyantının ortaya çıkışı aralık ayında ekonomik aktiviteyi olumsuz etkiledi ve büyümede yavaşlama sinyalleri belirginleşti. Almanya’da 17 ay süren genişleme döneminin ardından üretimin hafif bir düşüş göstermesi dikkat çekti. Türk imalatçılarının en büyük ikinci ihracat pazarı olan Birleşik Krallık’ta ekonomik büyüme belirgin bir şekilde yavaşlayarak son 10 aydır devam eden artış sürecinin en düşük hızında gerçekleşti. İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve İrlanda’da da ekonomik aktivitenin daha yavaş arttığı gözlendi. Omikron varyantının ilk tespit edildiği ülke olan ve Türk imalat sanayi ihracatındaki payı yüzde 1’in altında olan Güney Afrika’da ekonomik aktivite daraldı. Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ise daha olumlu gelişmeler izlendi. Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde büyüme hızlanırken Rusya’da ekonomik aktivite iki aylık daralmanın ardından ılımlı artış kaydetti.

ORTA DOĞU’DA BAZI ÜLKELERDE GÜÇLÜ BÜYÜME SÜRDÜ: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Katar'ın da yer aldığı bazı Orta Doğu ülkelerinde yine güçlü büyüme gözlendi. BAE’de iki buçuk yıla yakın bir dönemin en yüksek üretim artışı gerçekleşti. Ancak bölgedeki diğer ülkeler zorlanmaya devam etti. Mısır ve Lübnan’da ekonomik aktivite daralma eğilimini sürdürdü. Geçen yılın başlarında Asya ekonomilerinde aksamalara yol açan Delta varyantının etkileri azalmaya devam etti ve bu ülkeler yılın sonunda genel olarak olumlu bir performans sergiledi.

"OMİKRON BÜYÜME AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR RİSK OLUŞTURUYOR"

İSO, Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Küresel ekonomi 2021 yılını ne yazık ki bilindik bir görünüm altında tamamladı ve Covid-19 salgınının ekonomik trendler üzerindeki belirleyiciliği devam etti. Omikron varyantı, baskın hale geldiği ülkelerde iktisadi faaliyetleri aksatıcı rol oynadı. 2022’nin başı itibarıyla, varyantın dünyanın başka bölgelerine de yayılma olasılığı, büyüme açısından önemli bir risk oluşturuyor.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER