İSKİ'den 12 projeye 5 milyar yatırım

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), 2022 yılında, toplam 10 milyar liralık bütçesinin yaklaşık yüzde 50'sini yatırımlara harcayacak.

İSKİ'den 12 projeye 5 milyar yatırım

Uzun soluklu dev yatırımları mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya çalıştıklarını belirten İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, gelecek yıl 12 önemli projenin açılışı yapacaklarını bildirdi. Mermutlu, yüzde 100 biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranına ulaşmak için çaba sarf ettiklerini, Melen’den gelecek suyun kapasitesini artıracaklarını ve şehre yeni yaşam vadileri kazandıracaklarını söyledi.

İSKİ, devam eden projelerinin bir bölümünü 2022 yılında tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunacak. Buna göre; 2022 yılında, Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Tuzla İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3. Kademe İnşaatı, Ambarlı Atık Su Tüneli, İstavroz Atıksu Tüneli, Ayvalıdere Yağmur Suyu Tüneli, Peyzajlı Dere Islah Çalışmaları, Terkos-İkitelli İsale Hattı İnşaatı, Terkos ve Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesisleri, Şile (Darlık) İçme Suyu Arıtma Tesisi, Bozdoğan Kemeri Restorasyonu, Çatalca Hizmet Binası projeleri hizmete sokulacak. Ayrıca Melen Sistemi’nin kapasitesi artırılacak. 2022 yılında toplam 10 milyar TL bütçesi olan İSKİ, bu bedelin yaklaşık yüzde 50’sini yatırımlara ayıracak. 

“YEŞİL ÇÖZÜM VİZYONU DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, 2022 yılı yatırımları ve hizmete girecek tesislerle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyemizin ‘Yeşil Çözüm’ vizyonu doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Uzun soluklu dev yatırımları mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya gayret ediyoruz. Atık su arıtmada kalitemizi arttırıyor, yüzde 100 biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranına ulaşmak için çaba sarf ediyoruz. Atık su ve yağmur suyu altyapımızı iyileştiriyoruz. Bununla birlikte, İstanbul’a bugün kesintisiz ve içilebilir su sağlarken şehrin gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlarına da bugünden çözüm buluyoruz. Bu çerçevede eklenecek yeni pompalarla Melen sisteminden gelecek içme suyu kapasitesini artıracağız."

İSKİ’nin 2022 yılında hizmete alacağı projeler şu şekilde:

BALTALİMANI BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ, 170 TON ÇAMURUN BOĞAZ'A KARIŞMASINI ENGLELEYECEK

Halen ön arıtma tesisi olarak hizmet veren Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'ni dönüştürme çalışmalarının sonuna gelindi. Proje tamamlandığında, günde 600 bin metreküp arıtma kapasitesi olan tesis, ön arıtmadan biyolojik arıtmaya dönüşecek. İnşaat çalışmalarının 2022 yılında tamamlanmasıyla günde 170 ton çamurun İstanbul Boğazı'na karışması da engellenecek.

TUZLA İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Çalışmalarda sona gelinen tesis, 2022 yılının ilk yarısında hizmete alınacak. 400 bin metreküp kapasiteye sahip olan 3. kademe ile tesisin toplam kapasitesi 650 bin metreküpe ulaşacak ve Türkiye’de alanının en büyüğü olacak.

AMBARLI ATIK SU TÜNELİ 2022'DE TAMAMLANACAK

Avcılar ve Küçükçekmece’nin atık sularını Ambarlı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne taşıyacak olan 6,5 km uzunluğundaki atık su tünelinin yüzde 30’luk kısmı tamamlandı. Tünel çalışmalarının 2022 yılının sonuna doğru bitirilmesi öngörülüyor. 

İSTAVROZ ATIK SU TÜNELİ

Üsküdar ilçesi Beylerbeyi, Burhaniye, Kirazlıtepe ve Küplüce mahallelerinde yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı bir alandan kaynaklanan günlük 10 bin metreküp atık su, Istavroz Atık Su Tüneli ile İstanbul Boğazı’na akan atık sular Küçüksu Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletilecek. Böylece Yaklaşık 30 milyon TL maliyeti olan 598 metre uzunluğundaki tünel sayesinde, uzun yıllardır Beylerbeyi Sarayı’nın yanından İstanbul Boğazı’na akan atık suyu önüne geçilmiş olacak. 

AYVALIDERE YAĞMUR SUYU TÜNELİ 2022'NİN İLK ÇEYREĞİNDE HİZMETE GİRECEK

Eyüpsultan, Bayrampaşa, Güngören, Esenler, Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinde her etkili yağışta meydana gelen su baskınlarına son vermek amacıyla inşa edilen 4 bin 652 metre uzunluğundaki yağmur suyu tüneli, 2022 yılının ilk çeyreğinde hizmete girecek. 

PEYZAJLI DERE ISLAH ÇALIŞMALARI

İstanbul’da dereleri ıslah eden İSKİ, dere kenarlarını da yaşam alanına çevirerek hem İstanbulluları taşkın riskinden koruyor hem de İstanbullulara yeni yeşil alanlar sunuyor. Tuzla, Beylikdüzü, Sancaktepe ve Çekmeköy’deki çalışmalar 2022 yılında sona erecek.

TERKOS-İKİTELLİ İSALE HATTI İNŞAATININ YÜZDE 91'İ TAMAMLANDI

Avrupa Yakası’nın artan su ihtiyacını karşılayacak ve İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nin daha verimli çalışmasını sağlayacak Terkos-İkitelli İsale Hattı inşaatı 2022 yılında sona erecek. 36 km uzunluğundaki isale hattının yüzde 91’i tamamlanmış durumda. 

TERKOS VE TAŞOLUK İÇME SUYU ARITMA TESİSLERİ

Arnavutköy bölgesinin içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen Terkos ve Taşoluk içme suyu arıtma tesislerinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Terkos günde 100 bin metreküp, Taşoluk ise günde 50 bin metreküplük kapasiteye sahip olacak. Tesisler 2022 yılının son çeyreğinde İstanbulluların hizmetine girecek.

ŞİLE (DARLIK) İÇME SUYU ARITMA TESİSİ

Şile’de su arzında zaman zaman yaşanan problemlerin önüne geçmek için inşa edilen Şile İçme Suyu Arıtma Tesisi, günlük 20 bin metreküp içme suyunu membran yöntemiyle arıtacak.

MELEN SİSTEMİNİN KAPASİTESİ ARTIYOR

İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Melen sisteminin kapasitesi artırılıyor. Sisteme eklenecek yeni pompalar ile günlük kapasite 735 bin metreküp artacak. Böylece kış aylarında depolanamayan yağış fazlası sular da sisteme alınmış olacak.

BOZDOĞAN KEMERİ RESTORASYONU

İstanbul’un tarihi su eserlerinden olan Fatih’teki Bozdoğan Kemeri’nin restorasyon çalışmaları da bu yıl içerisinde tamamlanacak.

ÇATALCA HİZMET BİNASI

İSKİ, İstanbullulara daha kaliteli hizmet vermek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. İstanbullular mobil uygulamalar, Alo 185 ve e-Devlet üzerinden birçok abonelik işlemini gerçekleştirebilirken şube müdürlüklerine gelerek işlemi yapmak isteyen abonelere de daha iyi fiziki mekanlar sağlamak için çalışılıyor. Bu kapsamda inşa edilen İSKİ Çatalca Hizmet Binası 2022 yılı ilk yarısında tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER