Pandeminin özel güvenlik sektörüne maliyeti 6 milyonu aştı

Özel Güvenlik Sektörünün en büyü derneği GÜSOD (Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği) üyesi olan Özel Güvenlik Şirketlerinin; PANDEMİ nedeniyle çalışanları için yaptıkları hijyen harcamalarının yaklaşık 6.2 milyon TL’yi aştığı öğrenildi.

Pandeminin özel güvenlik sektörüne   maliyeti  6 milyonu aştı

Özel Güvenlik Şirketleri; çalışanlarının sağlığı için en fazla harcamayı, maske, siperlik gibi kişisel koruma ekipmanlarına yaptı…

GÜSOD Yönetim Kurulu Başkanı Levent GÜLER; “” GÜSOD, Türkiye’ninen en büyük 10 Özel Güvenlik Şirketini aynı çatı altında toplayan bir Sivil Toplum Kuruluşudur bu bağlamda 60 bini aşkın çalışanımızla özel güvenlik sektörün yüzde 20’ini temsil ediyoruz. Tüm Özel Güvenlik Sektörü göz önüne alındığında çalışanlarının kişisel korunma için yapılan harcamalar 10 Milyon Türk Lirasını aşmıştır. Bu harcamaların neredeyse tamamını Özel Güvenlik Şirketleri kendi bütçemizden karşılamak durumunda kaldı ve müşterine yansıtamadı. Bunun yanı sıra düşük kar marjlarıyla çalışan ve uzayan tahsilat süreleri nedeniyle Özel Güvenlik Şirketleri zor günler geçirmektedirler; bu sektörümüz için ciddi bir darbe oldu” dedi.


PANDEMİ süresince durmayan ve durmaması gereken işlerden birinin de Özel Güvenlik Hizmetleri olduğuna dikkat çeken GÜLER, “Talebimiz, 2021 sözleşmelerimizi yenilerken müşterilerimizin bu maliyetleri de göz önüne almalarıdır. Halen 210 bini özel, 120 bini kamuda olmak üzere sektörde toplam 330 bin Özel Güvenlik Görevlisi var. En fazla istihdam yaratan sektörler arasındayız. Çalışanlarımızın çoğu asgari ücretle çalışıyor ve asgari geçim indiriminden yararlanıyor. Sektörün desteklenmesi, çalışanlarımızın refahı açısından da önemli” dedi.


GÜSOD Üyesi Özel Güvenlik Şirketleri, PANDEMİ süresince en fazla harcamayı % 71 ile maske, siperlik gibi kişisel koruma malzemelerine %9 dezenfektan harcamalarına yaptı Harcamaların % 20 ise PCR testleri ve diğer masraflardan oluştu. GÜSOD üye Şirketlerinin; belirsizliği koruyan 2021’in ilk altı ayı için ise öngördükleri harcama miktarı ise 5 milyon TL’ler civarında olacağı beklenmektedir.


Levent GÜLER, “Pek çoğumuz evlerimizde kalıp korunmaya çalışırken, Özel Güvenlik Görevlileri; fabrikaları, bankaları, havalimanlarını, deniz limanlarını işletmeleri, hastaneleri, kuruluşları ve diğer kritik tesisleri korumak için vardiyalar halinde çalışmaya devam ediyorlar. Gerekli tüm önlemler alınsa da ön cephede oldukları için riske de maruz kaldılar ve kalmaya devam ediyorlar. Her daim özverili bir şekilde işlerinin başında olan Özel Güvenlik Sektör çalışanlarına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER