TÜİK, İşsizlik sounçlarını artık aylık açıklanacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay açıkladığı işsizlik verilerinde üç ay öncesinin bilgilerini paylaşıyordu.

TÜİK, İşsizlik  sounçlarını artık aylık açıklanacak

 Şubat ayında Kasım ayı işsizlik verilerini paylaşan kurum, işgücü istatistiklerinde bugün "Kasım-Aralık-Ocak" aylarını kapsayan "Aralık 2020 dönemi" yerine, "2021 Ocak ayı" verilerinin yayımlanacağını açıkladı. Değişikliğin AB’ye uyum açısından yapıldığı belirtildi.

TÜİK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada “Türkiye İstatistik Kurumu’nun; işgücünün arz yönüne ilişkin temel veri kaynağı olan ve düzenli olarak uygulamakta olduğu Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile nüfusun işgücü durumuna, istihdamda olanlara ve işsizlere ilişkin ayrıntılı ve güncel bilgi derlediği” belirtildi.

TÜİK açıklamasında değişikliğin AB’ye uyum açısından yapıldığı şöyle anlatıldı:

“TÜİK; 22/02/2021 tarihli 06 numaralı kamuoyu duyurusunda, referans ayı 2021 Ocak ayı olan haber bülteni ile birlikte Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile eş zamanlı olarak, ilgili AB tüzüğünde yer alan standartlara uygun biçimde 19. Uluslararası Çalışma İstatistikçileri Konferansı (ICLS) kararları ile belirlenen tanımları HİA’da kullanmaya başlayacağını ve üçer aylık hareketli ortalamalar ile aylık yayımlanan işgücü istatistikleri yerine bağımsız aylık tahminlere ilişkin sonuçları yayımlayacağını açıklamıştır.

Aynı duyuruda haber bülteninin yayım tarihi 12 Nisan 2021 olarak belirtilmiştir. Yürütülen revizyon çalışması öngörülen tarihten önce tamamlanmış olup erteleme ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Bu sebeple, 10 Mart 2021 tarihinde “Kasım- Aralık-Ocak” aylarını kapsayan “Aralık 2020 dönemi” yerine, “2021 Ocak ayı” verileri yayımlanacaktır. Revizyona ilişkin metodoloji dokümanı Haber Bülteni ile birlikte kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER