Yenilenmiş cep telefonu satışı firma sayısı 11'e çıktı

Ticaret Bakanlığı, cep telefonlarının yenilenerek satılması için yetkilendirilen firma sayısının 11'e çıktığını duyurdu.

Yenilenmiş cep telefonu satışı firma sayısı 11'e çıktı


2020 yılında çıkarılan düzenlemeyle kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen yenileme merkezleri tarafından, belirlenen standartlara uygun şekilde yenilenmesine ve sertifikaya bağlanarak garantili bir şekilde "yenilenmiş ürün" olarak satışa sunulmasına imkan sağlanmıştı. Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamayla bugüne kadar yetki belgesi alarak faaliyete başlayan firma sayısının 11"e çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:  

"DIŞ TİCARET DENGESİNE OLUMLU KATKI YAPMASINA İMKAN SAĞLANMIŞTIR: Söz konusu uygulamanın hayatımıza girmesiyle birlikte tüketicilerimiz güvenli ve garantili ikinci el cep telefonu satın almaya başlamış ve bu sistem sayesinde kayıt dışılığın azalmasına, tüketicilerin elinde bulunan atıl cep telefonlarının ekonomiye kazandırılarak israfın önüne geçilmesine ve aynı zamanda ithalat kalemlerinde düşüş sağlanarak dış ticaret dengesine olumlu katkı yapmasına imkan sağlanmıştır.

YENİLENMİŞ CEP TELEFONLARINDA TAKSİT SAYISI ARTIRILDI: Yenileme merkezlerince yenilenmiş cep telefonlarını satın alan tüketicilerin ödemek zorunda oldukları yüzde 18 KDV oranının yüzde 1'e düşürülerek daha uygun fiyatlı ürün edinmelerine olanak sağlanmıştır. Tüketicilerin yenilenmiş cep telefonlarını satın alabilmelerine ilişkin olarak ilave bir teşvik de tüketicilerin finansman imkanlarının artırılması amacıyla yenilenmiş cep telefonu alımlarında taksitlendirme imkanlarının genişletilmesiyle yapılmıştır. Yapılan düzenlemeyle yenilenmiş cep telefonlarında taksit sayısı tüketici lehine olacak şekilde fiyatı 5 bin lira ve altındaki cep telefonları için 12 ay, fiyatı 5 bin liranın üzerindeki cep telefonları için 6 ay olarak belirlenmiştir.

MEVZUATA AYKIRI DAVRANAN FİRMALARA İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK: Tüketicilerimizin olası bir mağduriyet yaşamamaları için yenilenmiş ikinci el cep telefonu satın alırken Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş yenileme merkezleri aracılığıyla işlem yapmaları önemlidir. Yetkisiz şekilde 'yenilenmiş ürün' adı altında cep telefonu satan firmaların iş ve işlemlerinin de Bakanlığımız tarafından takip edildiğinin ve mevzuata aykırı davranan firmalara gerekli idari yaptırımların uygulanacağının hatırlatılmasında fayda görülmektedir."

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER