Ziraat Bankası'ndan çiftçi borçlarına yapılandırma

Ziraat Bankası, çiftçilerin ödeyemediği tarım kredisi borçlarını yapılandıracağını açıkladı.

Ziraat Bankası'ndan çiftçi borçlarına yapılandırma

 Buna göre; takipteki tarım kredisi borcunu tek seferde ödemesi halinden çiftçilerden temerrüt faizi alınmayacak. Tek seferde ödenemeyen tarım kredisi borçları ise çiftçilerin gelir elde etme dönemlerine uygun şekilde faizsiz olarak 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden bugün yapılan yazılı açıklamada, tarım kredisi borçlusu müşterilere borç yapılandırma olanağı sağlandığı duyuruldu. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu imkân ile 30 Kasım 2021 tarihinde takip hesaplarında borcu bulunan tarımsal kredili müşterilerin takipteki tarımsal kredilerine yönelik ödeme kolaylığı sunuluyor. 31 Mart 2022 tarihine kadar sürecek uygulamada, takip hesaplarında bulunan tarımsal kredi borcunun tek seferde kapatılması halinde, kredilerin takibe intikal ettiği tarihten sonraki dönem için temerrüt veya başka herhangi bir ad altında faiz talep edilmeyecektir.

Takipteki tarımsal kredinin tek seferde ödenmesi imkânı bulunmaması halinde ise cari kredi faiz oranlarından hesaplanacak toplam borç, tarımsal faaliyetine devam eden müşterilerin gelir elde etme dönemlerine uygun şekilde faizsiz olarak 60 aya kadar taksitlendirilebilecektir.”

Ziraat Bankası’nın borç yapılandırma uygulaması, 31 Mart 2022 tarihine kadar geçerli olacak. Uygulamadan, 30 Kasım 2021 tarihinde, tarımsal kredilerden kaynaklı takip hesaplarında bakiyesi bulunan müşteriler faydalanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER