Güncel:
Akşener'den aşı çağrısı: Mutlaka ücretsiz olarak sağlayın

Aşı yönetimi ve uygulaması konusunda şeffaflık çağrısı yapan Akşener, "Milletimizin içinde bulunduğu bu zor şartlarda aşıya sadece maddi imkanı olanın ya da adamı olanın ulaşmasına izin verirseniz, derin bir insani ve toplumsal krize sebep olursunuz. Aşıya erişimi en azından sürü bağışıklığı seviyesine ulaşılana kadar mutlaka ve mutlaka ücretsiz olarak sağlayın" dedi.

Akşener, sosyal medya hesabından video mesaj ile aşı konusunda hükümete önerilerde bulundu. Alınan aşı miktarının yetersiz olduğuna dikkat çeken Akşener,  "İlk etapta 50 milyon doz aşı alımı için anlaşma yapıldığını görüyoruz. Kişi başına 2 doz yapılacağına göre, gelecek olan aşılarla ancak 25 milyon vatandaşımızın aşılanabilmesi mümkün olacak. Bu nedenle iktidarı her şeyden önce nüfusumuzu dikkate alarak, acilen daha fazla aşı alımı için adım atamaya çağırıyoruz" diye konuştu. 

Akşener'in açıklamaları özetle şöyle: 

"DAHA FAZLA AŞI ALIMI İÇİN ÇAĞRI: Bilim insanları toplumsal bağışıklığa ulaşmak için nüfusun en az yüzde 60’nın aşılanması gerekli diyor. Virüsün daha bulaşıcı mutasyonlarının oluşması durumunda ise bu oran yüzde 80’lere ulaşıyor. İlk etapta 50 milyon doz aşı alımı için anlaşma yapıldığını görüyoruz. Kişi başına 2 doz yapılacağına göre, gelecek olan aşılarla ancak 25 milyon vatandaşımızın aşılanabilmesi mümkün olacak. Bu nedenle iktidarı her şeyden önce nüfusumuzu dikkate alarak, acilen daha fazla aşı alımı için adım atamaya çağırıyoruz. Bunun yanında sınırlı sayıda getirilen aşının milletimizin sağlığı, ülkemizin ekonomik çıkarları ve fırsat eşitliğine özen gösterilerek planlı ve adil bir şekilde uygulanması çok önemli. Tüm dünya gibi vatandaşlarımızda aşıya bir an önce ulaşmayı bekliyor. Bu çok açık bir haktır. Bu sebeple aşının dağıtımında hiçbir eşitsizliğe izin verilmemesi gerekir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere iktidarı bu konuda hassas davranmaya davet ediyorum.

ÜCRETSİZ AŞI UYGULAMASI: Milletimizin içinde bulunduğu bu zor şartlarda aşıya sadece maddi imkanı olanın ya da adamı olanın ulaşmasına izin verirseniz, derin bir insani ve toplumsal krize sebep olursunuz. Aşıya erişimi en azından sürü bağışıklığı seviyesine ulaşılana kadar mutlaka ve mutlaka ücretsiz olarak sağlayın.

TEDBİRLERİN GEVŞETİLMEMESİ GEREKİYOR: Aşılama bugün başlasa bile bağışıklığın 28 ila 30 günde kazanıldığını göz önüne aldığımızda mevcut tedbirlerin alelacele gevşetilmemesi gerekiyor. Bağışıklık kazanım sürecinin yakından takip edilerek veriye dayalı disiplinli ve kademeli bir geçisin şimdiden planlanması çok önemli. Salgın gibi büyük bir krizi devlet ciddiyetiyle yönetmek bunu gerektirir. Ancak bu disiplin ve ciddiyetin izlerini iktidarın uygulanmalarında maalesef göremiyoruz.

EKMEK VE VİRÜS: Ekmek ile virüs arasına sıkıştırılan çok büyük bir nüfusumuz var ve işin aslında toplumumuzun geneli içindeki en önemli risk grubunu da onlar oluşturuyor. Çünkü dar gelirli vatandaşlarımızın önemli bir bölümü ağırlıklı olarak evden çalışabilirliğin düşük olduğu meslek gruplarında çalışıyorlar. Yani, çalışmak için evlerinden çıkmak zorundalar. Yani, zor pandemi şartlarında ekonomik anlamda hayatta kalma mücadelesi veren dar gelirli ailelerimiz, aynı zamanda bulaş riskine en yüksek seviyede maruz kalıyorlar. O nedenle, aşı planlaması kapsamında risk grupları belirlenirken dar gelirli vatandaşlarımızın yoğun olarak ikamet ettiği bölgelerin, yüksek riskli bölgeler olduğunu mutlaka hesaba katmak zorundayız.

İYİ PARTİ'NİN ÖNERİLERİ: Bulaş zincirini kırabilmenin en önemli hamlelerinden biri işe gidip gelmek zorunda olan 19 -50 yaş arasındaki dar gelirli vatandaşlarımızın öncelikli olarak aşılanmasıdır. Bu aynı zamanda yaş almışlarımızı korumanın da en önemli adımı olacaktır. Mevcut durum göze alındığında, İYİ Parti olarak salgında ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarımız, kronik hastalarımız ve yaşlılarımızla birlikte düşük gelir grubunda yer alan bulaş ve bulaştırma riski yüksek olan çalışanlarımızla, salgın döneminde işini kaybetmiş olan vatandaşlarımızında aşıya erişimde öncelikli olması gerektiğini düşünüyoruz. "

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için...
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulanması ve sonrası oluşabilecek istenmeyen etkilerin takibine...

Haberi Oku