Güncel:
Davutoğlu: Adil değer sistemi' diye bir sistem getireceğiz


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hükümetin yaptığı ihaleler konusunda partisinin izleyeceği yol haritasını açıkladı. Davutoğlu, "İhale aşamasında olan, uygulamaya konulmamış olan projelerin tümü durdurulacak. Bitmiş olanların bir muhasebesi yapılacak" dedi.


"ADİL DEĞER SİSTEMİ DİYE BİR SİSTEM GETİRECEĞİZ"

Davutoğlu, olası iktidarlarında, mevcut projelerle ilgili yaklaşımının, yol haritasının ne olacağı yönündeki soru üzerine, devlette, hukukta sürekliliğin esas olduğunu, bunu ihlal etmemek gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"İlk aşamada yapacağımız iş şu: Projesi bitmiş ve ödeme aşaması, uygulama aşamasına geçmiş olanlar var, bir de hala proje, yapım sürecinde olanlar var ve daha ihale aşamasında olanlar var. Bir kere ihale aşamasında ve bu anlamda uygulamaya konmamış projeler durdurulacak ve tekrar değerlendirilmeye tabi olacak. İşlem başlamışsa 'Adil değer sistemi' diye bir sistem getireceğiz ve geriye dönük olarak mücbir sebepler göz önünde bulundurularak kamuya neye mal olduğunu ve ne kadarının ödenmiş olduğunu bir hukuk sistemi içerisinde değerlendirmeye tabi tutacağız. Bunun yani kamulaştırma dediğimiz sistemi, slogan olarak söylemek kolaydır. Yatırımlar, devletin teminatı içinde yapılan şeylerdir. Yapacağımız iş şudur; devreye girmeyen projelere son vermek ve tekrar nasıl olacağı konusunda bütçe imkanlarına bakılarak karar verilecek.


Bitmemiş projeleri bütünüyle gözden geçirilecek, bitmiş olanları ise değer ölçüleri içinde geçmişe dönük ne kadar ödeme yapıldı bir muhasebesi yapılacak. Kesinlikle bu uygulamanın bu şekilde sürmesine izin vermeyeceğiz."

"BÜTÇE DIŞI UYGULAMALARIN HEPSİNE SON VERECEĞİZ"

Bir başka soru üzerine iktidarın halktan tasarruf beklediğini, ancak kendisinin hiçbir tasarruf paketi açıklamadığını ifade eden Ahmet Davutoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Biz geçen sene pandemi şartlarında dedik ki, 'Araçsal genişleme yapın 200 milyar liraya kadar ama öncelikle kendinizden başlayarak bir tasarruf paketi yapın ve bütçenin içine alın bunu'. Bütçe dışı uygulamaların hepsine son vereceğiz. Bütçenin içine almadılar yine bir 'Bütçe revizyonu yapın dedik çünkü 200 milyarlık bir kaynak oluşturuyorsanız, bütçenin içine almadığınızda orada bir yolsuzluk var demektir. 200 milyar liranın ne kadarı kamuya, fakire, fukaraya gitti? İşte açıkladılar 2 milyar liraya kadar, peki gerisi ne oldu? Bütçenin içerisinde gözükmeyen bir rakam. 2020 Mayıs’ı Haziran’ında yeni bir bütçe çıkarmaları lazımdı bunların. Yapmadılar. Çünkü o kaynağı başka yerlere dağıtma hesabı içerisindeler.

"SEÇİLİRSEM BEŞTEPE'Yİ KULLANMAM"

Parti Genel merkezine giderken gördüğü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı binasına dikkati çeken Davutoğlu, "Beştepe'dei odalar bomboş. İş yapmayan baş danışmanlar tarafından işgal edilen odalar dışında hala dolmayan odalar var. Sen başka bir binayı kendi ikbalin için kullanıyorsun. Bütün bir gün soruyorlar 'Beştepe ne oldu?' diye. Beştepe Allah nasip eder, necip milletim destek verir de iktidar olursak, seçilmiş olursam ben Beştepe’yi kullanmam. Ama Beştepe’yi bütünüyle kamu binalarını, bakanlıkları Beştepe’ye alırım. Eskişehir Yolu, Konya Yolu üzerindeki bütün bakanlıkları da çıkarırım. Çünkü hepsi kira ödüyor. O kiralar nasıl oluyor biliyor musun? Şimdi vermeyelim tek tek isimlerini biliyorum bunları. Bir binayı yapılıyor bir kamuya kiraya veriliyor. O sırada o yapım esnasında bile pazarlık başlıyor. Özel sektörden kamu binası kiralanmasına son vereceğiz. Arabalar, makam arabaları dahil olmak üzere hepsi tasarruf edilecek."

"İHALE REJİMİNİ YENİLEYECEĞİZ. DAVET USULÜNÜ KALDIRACAĞIZ"

Kamu kaynaklarının kullanımı konusuna değinen Davutoğlu, İhale rejimini Türkiye’de baştan aşağı değiştireceklerini söyledi. Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Bakın Kahramankazan’daydım. Bana Kahramankazan Ankara yolunun raporunu getirdiler. 15 Temmuzun kahramanı olan Kahramankazan’da 2017’de büyük bir tantanayla bir tören yapılıyor, temel atılıyor. Kahramankazan-Ankara arası üç şeritli yolu dönüştürülüyor. 4 yıl geçmiş alan firmanın siyasi bağlantıları var, baksınlar o bağlantılara ve 4 yılda yol yapılmamış. Peki nereye gitti bu ihale? Ne kadar para harcandı, kim buradan karlı çıktı? Ne paralar döndü? Bunları bilmek vatandaşın hakkı. İhale rejiminde kesinlikle davet usulünü kaldıracağız. İhale anında şeffaf olarak internette yayınlanacak, canlı olarak yayınlanacak, objektif gözlemciler olacak, tarafsız gözlemciler olacak ve hiçbir müzakere yapılmayacak. İstisnai durumlar minimuma indirilecek. İstisnalar kuralları geçmiş durumda. İstisna üzerinden davetiye yapılaması uygulamasına son vereceğiz. Ancak çok ağır güvenlik gerekçeli ulusal güvenliğe giren konular varsa onlar da tanımlanacak ve her türlü denetime açık olacak."

"MİLLETTEN TOPLADIĞINIZ VERGİNİN ÜSTÜNE NASIL OTURURSUNUZ?"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, kendisinin başbakanlığı bıraktığı dönemde Türkiye'nin gelirinin 876 milyar dolar olduğunu, iki yıl sonra 1 trilyon doları aşacağını da gayet iyi bilindiğini söyledi. Ama gelinen aşama milli gelirin 700 milyar dolara gerilediğini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dünyanın da 20. ekonomisine geriledik. 16’lıktan 20’liğe düştük. Neden, çünkü bu yolla milletin parasını çarçur ettiler. İmkanlar çarçur edildi, bizim doğalgazımız yok ki bizim tek şeyimiz var milletten topladığımız vergi. Ya bu verginin üstüne nasıl oturursunuz, imkanları nasıl harcarsınız? Mardin’ki çiftçiyle konuştum Muş’taki çiftçiyle konuştum, Karaman’daki, Konya’daki çiftçiyle konuştum. Kan ağlıyorlar 120 milyar Türk Lirası çiftçinin borcu var bankalara 8 milyarı tarım kredi kooperatiflerine, haciz geliyor, peki çiftçiye destek için teşvik olarak verilen rakam ne biliyor musunuz, 20 milyar Türk Lirası.(13.26, burada dediğini anlamadım) İhale verdikleri firmalara, 3-5 firmaya verdikleri rakam 30 milyar Türk Lirası. Bu adalet mi bu vicdan mı? Bizim temiz siyaset belgesiyle getirmeye çalıştığımız şey bu."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bakan Akar'dan yönetmelik değişikliği...
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Haberi Oku