Gündem:
Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecek

İşte satır başları...

Televizyondaki yanlış tartışmalardan haberdar oluyorsunuz. Oralardaki tartışmalara sabitleşmiş şahsiyetlerle yapıldığı için bu şahsiyetler bilgiyi nereden alırlar MHP'nin görüşlerini hangi gerçeklik içinde kavrarlar orasını bilemiyorum. 2018 yılı siyasette çok hareketli bir yıl olacak. Yerel yönetimler seçimi bu yıl yapılacak. Bugünkü takvime baktığımızda günü 30 Mart 2019. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı seçimi ve eşzamanlı olarak milletvekillliği seçimi 3 Kasım 2019'dur. 3 Kasım 2019 yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kafalarımızda çok sorular var. Farklı yorumlar var. Sizlerden istirhamım her şeyi net olarak burada sorun. Ne cevap veriyorsam MHP'nin görüşü de odur. 

SORU-CEVAP:

MHP ilk turda kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkaracak mı? Yoksa Erdoğan'ı mı destekleyecek? AK Parti-MHP ittifakı olacak mı?

MHP olarak şu an Adalet Ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumurbaşkanımızla ilgili ittifak konusunda bir görüşmemiz olmamıştır. Ancak kamuoyunda tartışılan konular Sayın Cumhurbaşkanının ya da bizim gündemimize düşmektedir. İleriki günlerde görüşme talebi olursa görüşülür. 

12 Eylül ara rejimi sonrası veya darbe sonrası Türkiye'nin yeniden siyasi yapılanma sürecine girdiği ortamda seçim mevzuatı üzerinde görüşmeler olmuş ve bazı kararlar oluşmuştur. Arzulanan neydi? 12 Eylül ruh ve felsefesini devam ettirebilecek bir siyasi yapının oluşması amacıyla bu düşünülmüştür. Bir matris düşünün, dikey kısmında 1977'nin TBMM'de temsil edilen partilerin adları yazılı; AP, CHP ve MHP. Yatay kısmında ise bilinen ve Türkiye'de uygulanan seçim sistemleridir. 

"YÜZDE 10 BARAJI ÇOK YÜKSEK GÖRÜLDÜ"

Türkiye genelinde yüzde 10 barajı, seçim çevrelerinde ise yüzde 20-25 barajı öngören bir barajlı sistem uygulamaya geçirilmiştir. 12 Eylül yönetiminin kadrosunda bulunan bir şahsiyet, merhum Turgut Özal Bey Anavatan Partisi'ni kurmak suretiyle siyasi hayata girmiştir. Seçim sonucunda MHP ve Milli Selamet Partisi dışında partilerle bir sonuç alma gayretine girilmiş ve sonuç alınmıştır. O zaman yüde 10 çok yüksek görülmüştür. Seçim çevrelerinde de 20-25 gibi çok ağır baraj konulmuştur.

"MHP'NİN BARAJ SORUNU YOK"

Seçim sistemine ittifakın nasıl yapılacağına dair maddelerin konulması gerekir. MHP çok prtaik bir çözüm olarak üzerinde tartıılması mümkün olan bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Yüzde 10 barajı ağır bir barajdır. Bu ifadeyi kullanır kullanmaz 'MHP barajı aşamama endişesine sahiptir' dediler. Neye göre yorum yapıyorsunuz? Sanki yeni kurulmuş 15 günlük parti barajı aşabilecek ama 'MHP aşamayacak' gibi ters bir yorum içerine giriyorlar. MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur. Bu haksızlıktır. 

"BU ÖNEMLİ BİR ÇAĞRIDIR"

MHP diyor ki 'Seçim kanununda acaba bir ittifak kavramı olabilir mi?' bunun sorusunu soruyor kamuyounda tartışılmasını istiyor. Hem kalakcaksınız bir 'Hayır' kampanyasının önderi olduğunuzu söyleyeceksiniz gerçekleşmesi için de yasal olmayan yollarla ittifak arayışına gireceksiniz. Partilerin siyasi kimliği ortadan kalkmadan seçim haklarını kaybetmeden ittifak olmalı. Bu önemli bir çağrıdır. Cumhurbaşkanlığı halk tarafından seçildikten sonraki uygulamalarda her olayı yakından izleyen MHP Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin önemli olacağı vurgusuyla MHP bir çağrıda bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi TBMM'de kabul edilmiştir sonra referanduma gidilmiştir orada da 'evet' çıkmıştır. Efendim referandum yüzde 49 ile yüzde 51 diyorlar. Olabilir. Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vardır. Cumhuriyet tarihinin 3. evresi oluşmuştur. 

"MHP ADAY GÖSTERMEYECEK"

MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. Anayasada beraber hareket ettiğimiz parti ile beraber sonuç almak Türkiye'nin hayrına olacağı inancındayız. Herhangi bir sebeple Sayın Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse başka gerekçeler ortaya konur böyle bir yola girmek istemiyorum derse kendisinin bileceği iştir. Yenikapı'da başlayan ruha MHP sahiptir. Türkiye'de yeni bir kapı açılmıştır. Bu yapının devamı açısından MHP Türkiye'nin geleceğini dikkate alarak, birliğini dikkate alarak, yurt içi yurt dışındaki kaosları dikkate alarak yeni bir sürece girilmişse Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği seçiminde bu yola hareket edecektir. Düşüncemiz Cumhur ittifakıdır. Başkaları gibi bir 'aday olacağız sonradan genel kurulda tartışırız' gibi kamuyounu 8 yapmaya çalışan ortama sürüklemeye gerek yoktur. MHP ittifak olursa ittifak yoksa kendisi olarak seçime girer.

Sayın Erdoğan terör mücadelesi için 'Vurduk mu oturturuz' dedi. Siz terörle mücadele sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? ABD'nin bu konudaki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? FETÖ'nün ABD tutumunu değerlendirir misiniz?

MHP bugünkü siyasi iktidara tam destek vermektedir. Terörün kökü kazınmalıdır. Bu PKK terörü için geçerli olduğu kadar FETÖ terörü için de geçerlidir. 15 Temmuz Türkiye açısından bir yüz karasıdır. Buna sebep olan her unsur yargı önünde hesap vermelidir. FETÖ'nün başı Amerika'dadır. Amerika müttefik olarak Pensilvanya'yı Türkiye'ye göndermelidir. Bunun dışında Amerika'nın takip ettiği yol yol değildir. Amerika Türkiye'yi dost olarak görüyorsa Ortadoğu politikasında Türkiye ile samimi bir işbirliği içinde olmalıdır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bir haftada 40 terörist etkisiz hale getirildi
Son bir haftada düzenlenen operasyonlarda 40 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristler...

Haberi Oku