Erdoğan'dan AİHM tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesinde Ankara’da, Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'dan AİHM tepkisi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin iş insanı Osman Kavala’nın dosyasını AİHM’e havale etmesi ile ilgili “Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Bunu çok net söylüyorum. Mahkemelerimizin de bu konuda vermiş olduğu bir karar var. Bu konuda AİHM ne demiş, Avrupa Konseyi bu konuda ne demiş, bu da bizi çok ilgilendirmiyor. Biz, kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz. Duymayanlara da kusura bakmasınlar bizim saygımız olmayacaktır” dedi.

 Erdoğan, ziyareti ile ilgili olarak; “Bugün aynı zamanda Ukrayna ile tesis ettiğimiz diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümüdür. Bizim için ayrı bir anlam ve önem taşımaktadır” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR OLDUĞUMUZU VURGULUYORUM”

Erdoğan, “Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları, bölgede yaşanan gerilimi yakından takip ediyoruz. Stratejik ortağımız ve komşumuz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi, her platformda dile getiriyoruz. Biz de bir Karadeniz ülkesi olarak bölgede barışı hâkim kılmak ve tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloga davet ediyoruz. İhtilafın barışçı yöntemlerle ve uluslararası hukuk temelinde çözülmesi gerektiği aşikardır. Bölgemizde barış ve güven ortamının tesisi amacıyla üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum” dedi.

Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞTİRMEDEN, HANGİ TAŞI NEREYE KOYACAĞIMIZI DÜŞÜNMEK DOĞRU OLMAZ”

Ukrayna-Rusya krizi ile ilgili Türkiye’nin mesajlarının ne olacağı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye ziyareti ile ilgili soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Çin ziyaretinden sonra, sayın Putin, Türkiye ziyaretini gerçekleştireceğinin bizlere bilgisini vermişti. Bu iki ziyareti yapmadan onlarla bu görüşmeleri gerçekleştirmeden, hangi taşı nereye koyacağımızı düşünmek doğru olmaz. Bu görüşmeleri yaptıktan sonra da neyi nereye oturtacağımızı, bölgenin önemli bir ülkesi olarak, Rusya ile Ukrayna arasındaki olumsuz gelişmeleri görmek doğru bir gelişme değil. Onun için de bu her iki ülkenin arasındaki sıkıntılı dönemi inşallah başarı ile atlatmayı… Zira kendi aralarında da bu ülkelerin temsilcileri, bizim Ukrayna için bir işgal söz konusu değildir, benzeri ifadeleri kullanıyorlar.”

“ŞU ANDA TALİBAN’IN KENDİ İÇİNDE YEKNESAKLIĞI YOK”

Katar ile imzalanan Kabil Havalimanı’nın güvenliğine ilişkin anlaşma ile ilgili sürecin ne aşamada olduğu sorusu karşısında Erdoğan, şunları söyledi:

“Şu anda Taliban’ın kendi içinde yeknesaklığı yok. Maalesef nerede, neyi, nasıl ifade edeceklerini; bu konuda ne gibi bir tavır takınacaklarını şu anda belirmemiş değiller. Bu son gelişme de malum, Kabil Havalimanı’na 777 uçağın inmesi ve bu uçağın içinde de maalesef Taliban’ın kabul etmeyeceği şekilde birçok yolcunun bulunması bu süreci olumsuz etkiledi. Biz bu işin olumlu şekilde gelişmesi halinde Katar ile buradaki desteğimizi sürdüreceğiz ve Kabil Havalimanı’nı da bu şekilde ele almak suretiyle bu süreci işletelim istiyoruz. Görüşmelerimiz her iki ülke arasında devam ediyor. Temennim, bunu başarı ile bitiririz, bir sonuca ulaştırırız.”

“BİZİM BU YAKLAŞIMIMIZ İSRAİL TARAFINDA DA MEVCUTTUR”

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye ziyareti ile ilgili soru üzerine Erdoğan, “Mart ayının ortalarında bu ziyaret gerçekleşecek. Bu ziyaret ile beraber, ikili ilişkilerimizi geleceğe yönelik daha farklı bir zemine oturtmanın gayreti içinde olacağız. Bizim bu yaklaşımımız İsrail tarafında da mevcuttur. Belki de Sayın Herzog’un gelmesinden önce onların özel temsilcilerinin bize geldiği gibi biz de özel temsilcimizi göndererek arkadaşlarımız bir ön çalışma yapacaklar” dedi.

"MAHKEMELERİMİZE SAYGI DUYULMASINI BEKLİYORUZ"

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin iş insanı Osman Kavala’nın dosyasının AİHM’e havale etmesi ve böylece Türkiye ile ilgili ihlal sürecinin başlaması ile ilgili soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Türkiye’nin başta ilk derece mahkemeleri olmak üzere; bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Bunu çok net söylüyorum. Şu anda bizim mahkemelerimizin de bu konuda vermiş olduğu bir karar var. Bu konuda AİHM ne demiş, Avrupa Konseyi bu konuda ne demiş, bu da bizi çok ilgilendirmiyor. Biz, kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz. Duymayanlara da kusura bakmasınlar bizim saygımız olmayacaktır.”

“DONDURARAK ÖLÜMÜNE SEYİRCİ KALMAK, YENİLİR YUTULUR BİR ŞEY DEĞİL”

Yunanistan’ın düzensiz göçmenlere ilişkin tutumu ile ilgili olarak Erdoğan, şunları söyledi:

“12 tane insanı orada dondurarak ölümüne seyirci kalmak, yenilir yutulur bir şey değil. Yunanistan’ın bu alışılmış tavrını ilk defa yaşamıyoruz. Botlarda şişlenerek batırılan, ölüme mahkûm edilen nice insanlar oldu. Şişlenmek suretiyle ölüme mahkum edilmesi, Yunanistan’ın tavrının ne olduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Yunan medeniyetinin göstergesiymiş gibi bir yapı var. AB, dünya hep sessiz kalmıştır. Bundan önceki adetlerini değiştireceklerine ihtimal vermiyorum. Uydurdukları FRONTEX var. Hiçbir işe yaramaz. 12 insanı donmak suretiyle ölümüne seyirci kaldılar. Yaptığımız çekimleri hangi liderle görüşürsek onların önüne koyacağız. Mücadelemizi dünyanın gözleri önünde sürdüreceğiz. Bizim vazifemizdir, bu.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER