Hayvan severlerden belediyelere vicdanlı olun çağrısı

Hayvanseverler, HAÇİKO ve Pati Koruyucuları'nın (POW GUARDS) çağrısıyla Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda bir araya geldi.

Hayvan severlerden belediyelere  vicdanlı olun çağrısı

HAÇİKO Derneği'nin kurucu başkanı müzisyen Ömür Gedik ve ünlü oyuncu Yeşim Gül'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda hayvansever, ellerindeki döviz ve pankartlarla usulsüz toplamalara karşı tepkilerini dile getirdi.

"İNSANLIĞIMDAN UTANDIM”

Yeşim Gül, evinde hepsi insanlar tarafından mağdur edilmiş, sıkıntılı, problemli 3 köpeğe baktığını belirterek şunları söyledi:

"Sokak şartlarında yaşamak çok zor, yardım isteyemeyen canlarımız için. Maalesef dar ettik onlara sokakları. Biz, onların alanlarına binaları diktik. İnanın insanlığımızdan utanır hale geldik. Herkes işini doğru bir şekilde yapmalı. Başıma gelen tek bir şeyi söyleyeceğim. Kulakları zımbalanan köpeklerimiz ‘kısır’ diye zımbalanıyor, doğru mu? Biz, ormanda hamile, kulağında küpesi olan köpeği alıp kliniğe götürdüğümüzde 6 tane yavrusu oldu. Ayıptır, günahtır bu canlara. Lütfen, rica ediyorum. Biz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hepimizin bir şey yapması lazım. Çünkü onların da yaşamaya hakları var, bizlerin olduğu gibi. Gerçekten artık ne sinir sistemimiz kaldı ne psikolojimiz kaldı, yeter ya. Yeter artık. İnsanlığımdan utandım, 'Lanet olsun bu ülkeye' dedim."

"USULSÜZ TOPLAMALARA KARŞI ŞİKAYET METNİ HAZIRLADIK"

HAÇİKO Kurucu Başkanı Ömür Gedik ise sokak hayvanlarının usulsüz şekilde toplayanların ihbar edilmesi için bir şikâyet metni hazırladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Benim elimde avukatlarımızın hazırladığı bir şikâyet metni var. Bunu herkese dağıtacağız. Gerek HAÇİKO’nun gerekse POW GUARDS’ın sitelerinden de alabilirsiniz. Bunları doldurarak hangi belediyeler toplama yapıyorsa şikâyet edebilirsiniz. Biz, bir ortaklaşa Call Center kuracağız. Bir danışma hattı kuracağız. Hayvanlar toplandığında bizi arayarak ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

“VAN ÇÖPLÜĞÜNDE ÇOK SAYIDA KÖPEĞİN BULUNDUĞU BİLGİSİNİ ALDIK”

Bugün çok üzücü haber aldık. Van çöplüğüne çok sayıda ölü köpeğin atıldığı bilgisini aldık. Birçok yerde toplamaların devam ettiği bilgisi geliyor. Bugün biz, yanımızda şikâyet dilekçeleriyle geldik. Neler yapmanız gerektiğini hepinize anlatacağız. Elimiz kolumuz bağlı değil. Barınakların iyileştirilmesini istiyorum. Şu an toplama yapamazlar, kanuna aykırı. Kocaman bir orduyuz. Biz, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Barınaklara kamera talep ediyoruz. Şu an yaptığımız basın açıklaması 25 ilde daha yapılıyor. Bunun önemi çok büyük. Şikâyet edebilmeleri için bunun öneminin altını çizmenizi rica ediyorum.

“LÜTFEN VİCDANLI OLSUN BELEDİYELER”

Bu köpekler mahallemizin köpekleri. Bunları toplamak vicdana aykırı. Lütfen herkes bulunduğu yerdeki köpeklerin fotoğraflarını çeksin, kulaklarındaki küpe numaralarını mutlaka alsın. Bir toplama anında lütfen kameralarınızı açın. Kameralarınızı açmanız suç değil, her şekilde bunu yapabilirsiniz, kayıt altına alın bize haber verin, kendiniz şikâyet edin. Olabiliyorsa o belediye aracının arkasından mutlaka gidin, çünkü bazen bir bakımevine değil ya bir çöplüğe, bilinmeze ya da ölüme götürüyorlar. Biliyorsunuz belediyelerin yaptığını. Buradan hepsine sesleniyorum, lütfen vicdanlı olsun belediyeler."

"DEVLETİN KONTROLLÜ BİR KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ YAPMASINI İSTİYORUZ"

Köpeklerin toplatılmasının bir çözüm olmadığını, büyük bir kısırlaştırma seferberliğinin yapılması gerektiğini söyleyen PAW GUARD kurucusu Erkin Erdoğdu da şöyle konuştu:

“Bir anda ülke, 'Köpekler toplatılsın, hatta itlaf edilsin' diyenlerle köpekleri yani bir canı savunmak zorunda kalan insanlar haline geldik. Bizler insan sevmiyor değiliz. Hayvanseverler olarak bir cana değer veriyoruz, onu besleyip büyütmeye çalışıyoruz. Nasıl insana değer vermeyelim? Bu nedenle ben bunun altını çizmek istiyorum. ‘Köpek sorunu’ diye konuşan tüm kardeşlerim, arkadaşlarım, insanlardan biraz empati yapmalarını rica ediyorum. ‘Köpek sorunu’ diyen insanların haklı sebepleri var. Nedir bu haklı sebepler? Sürü halindeki köpeklerden korkan insanlar var. Bizler onlara karşı anlayışlı olmalıyız, çünkü bu sorunun sebebi bizler değiliz, belediyelerdir. 2004 yılından beri kısırlaştırma yapmayan, hayvanları aşılamayan, kendi bölgelerinden alıp barınaklara koyan, barınaklarda istifleyip çoğalınca da birbirlerinin alanına atan belediyelerdir. Burada hatalı olan hayvanseverler değildir. Son yayınlanan genelgenin genel anlamda iyi olduğunu düşünüyorum. Bir maddesi dışında öyle olduğunu düşünmek istiyorum. Belediyelerin geri adım atacaklarına inanıyorum ama atılmazsa, eğer toplamalar artar, Türkiye’nin her yerinden hayvan toplama ihbarları gelirse Türkiye’nin 81 şehrinde bu kalabalığın en az 100 katı fazlası, aynı gün aynı saat toplanacaktır. Başta Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, hükümete sesleniyorum. Diğer partilerin tamamına sesleniyorum. Ülkede yapılması gereken en önemli öncelik hayvanları toplamak değil, tamam saldırganları alalım ve rehabilite edelim. Biz, tüm dernekler ve gönüllüler olarak buna destek vermeye hazırız. Devletin de buna bütçe, ekipman, bütün kaynaklarını ayırıp kontrollü bir kısırlaştırma seferberliği başlatmasını istiyoruz."

"BU KANUNSUZ UYGULAMAYI YAPANLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Avukat Yıltay Günay da "Bu konu ile ilgili kanunumuz açıktır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6’ncı maddesinde açıkça söylenmektedir. Sahipsiz hayvanların toplatılmasının tek hali rehabilite halidir. Rehabilitasyonun yapılmasının ardından da rehabilite edilen hayvanların alındıkları yere bırakılması kanunen zorunludur. Kanuna aykırı yapılan toplamaların karşısında olacağız. Biz, kanunun uygulanması için elimizden geleni yapacağız. Kanuna aykırı davrananlarla ilgili de görevi kötüye kullanmasından ötürü elimizden geldiğince suç duyurusu yapmaya çalışacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER