Hürriyet davasını gazeteciler kazandı

Hürriyet Gazetesi’nden; evlerine gönderilen tebligatlarla, hiçbir ödeme yapılmadan çıkarılan 45 gazeteciden 22'si, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Hürriyet davasını gazeteciler kazandı

Mahkeme gazetecilerin, "sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarına" hükmetti. Gazeteden çıkarılan 23 kişinin, Demirören Şirketler Grubu'na açtıkları tazminat davaları ise devam ediyor.

Demirören Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet Gazetesi’nde “Yönetim kurulunun işletimsel kararı” gerekçesiyle işten çıkartılan, Türkiye Gazeteciler Sendikası’na üye 45 kişiden 22’sinin açtığı işe iade davasında bugün karar açıklandı. Bakırköy 6. İş Mahkemesi, 22 gazeteciyi haklı buldu.

MAHKEME GAZETECİLERİN, “SENDİKAL NEDENLE İŞTEN ÇIKARILDIĞINA” HÜKMETTİ

Kararda, iş akdi feshinin geçersiz olduğu belirtilerek, davacı gazetecilerin iş akdinin sendikal nedenlerle feshedildiğinin kabul edildiğine yer verildi.

Davacı gazeteciler, İş Kanunu gereği 10 iş günü içinde işe iadeleri için işveren Demirören Medya Grubu’na başvuru yapacak. İşveren ise gazetecileri 1 ay içinde işe başlatacak. Ancak işveren 22 gazeteciyi işe almaz ise 1 yıllık bürüt ücret tutarındaki parayı tazminat olarak ödeyecek.

İşe başlamak için başvuran gazetecilere karar kesinleşinceye kadar en çok 4 aylık ücretleri brüt olarak ödenecek. Karara tebliğ tarihinden sonra 2 hafta içinde itiraz edilebilecek.

GAZETE 45 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARIP 300 YENİ KİŞİYİ İŞE BAŞLATMIŞTI

Gazetecilerin avukatları duruşmalarda, iş akitlerinin sendikal sebeple feshedildiğinin altını çizmişti. 45 sendika üyesini, “ekonomik sebep” iddiası ile işten çıkaran Demirören Medya Grubu’nun tamamen aynı tarihlerde 300’e yakın yeni işçi istihdam ettiği, duruşmalarda aktarılmıştı. Avukatlar, bu işe alımlar için, “Hileli istihdam” olduğunu beyan etmişti.

TGS: ZAFER GAZETECİLERİN

Hürriyet gazetesinden çıkarılan 45 gazetecinin üye olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da, Bakırköy 6. İş Mahkemesi'nin işe iade kararından sonra yazılı bir açıklama yaptı. TGS'nin açıklaması şöyle:

"İki yılın ardından zafer gazetecilerin. Demirören’in üyelerimizi 'sendikal sebeple' işten attığı mahkeme kararıyla tescillendi. İşveren hem sendikal tazminat hem de boşta geçen süre tazminatı ödeyecek. Hürriyet gazetesinde çalışırken TGS'ye üye oldukları için işten atılan 45 meslektaşımız için açtığımız davalarda haklılığımız ortaya çıkmaya başladı.

Sendikalı oldukları için işten atılan meslektaşlarımızdan 22’si hem işe iade edildi hem de 12 maaş sendikal tazminat kazandı.

2019 yılında örgütlenme çalışmalarına başladığımız ve çoğunluğu sağlayarak Kasım 2019’da yetki tespiti istediğimiz Hürriyet gazetesinde 45 gazeteci işten atılmış ve işverenin yetkiyi engellemek için hileli işçi alımını görmeyen Çalışma Bakanlığı da TGS'nin yetkisini vermemişti. Evlerine gelen tebligatla işten atıldıklarını öğrenen gazeteciler adına Sendika hem işe iade hem alacak hem de sendikal tazminat davası açmıştı. TGS ayrıca yetkisinin gasp edilmesi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na karşı da yetki davası açmıştı.

Alacak ve yetki davaları devam ederken, işe iade davasında bugün itibarıyla karar verildi. Mahkeme işten çıkarılanların sendikalı oldukları için atıldıklarını tespit ederek işe iade edilmelerine, Hürriyet işvereninin çalışanların bir yıllık brüt ücretleri kadar sendikal tazminat ve 4 maaş boşta geçen süre tazminatı ödemesine hükmetti."

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2021, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER