İBB'den son durum açıklaması

İBB İtfaiyesi'nin de yollarda mahsur kalan 250 vatandaş ve yolda kalan 110 aracı kurtardığı bildirildi.

İBB'den son durum açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte dün akşamdan itibaren etkili olan yoğun kar ve tipi nedeniyle kapanan yolları sorumluluk alanı tanımına bakmadan açtığını, 55 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını, ana yollarda mahsur kalan 48 bin kişiye su, çay ve çorba ikram edildiğini duyurdu. 

İBB'den yapılan açılamada, İstanbul’da dün saat 15:00’ten itibaren şiddetini artıran kar yağışının çoğunlukla Avrupa Yakası’nda etkisini gösterdiği belirtildi. 8 saatte bir metrekareye düşen kar yağışının 60 kilogram olduğu vurgulanan açıklamada, kar kalınlığının 80-100 santimetreye ulaştığına dikkat çekildi.

İBB'den verilen bilgiye göre; dört gündür devam eden karla mücadele çerçevesinde 55 bin ton civarında tuz ve 21 ton civarında solüsyon kullandı.

İBB SORUMLULUK ALANI DIŞINDAKİ YOLLARI DA AÇMAK İÇİN GÖREV YAPTI

Şehrin batı ilçelerinde etkili olan tipide kapanan D-100 Karayolu’nu ulaşıma açan İBB, sorumluluk alanı dışındaki TEM, Basın Ekspres ve ana arter olmayan yolların açılmasında da görev yaptı. Ekipler, Arnavutköy'e küreme, dozer, iş makinası desteği verirken ayrıca yolda bırakılan araçlar nedeniyle kapanan Hadımköy yolunun açılması çalışmalarına katıldı.

İBB, kar yağışının saat 18:00’den itibaren yer yer etkili olacak şekilde yeniden başlayacağı tahmin edilen kentte 7 bin 421 personel, bin 582 araç ve iş makinasıyla elverişsiz hava koşullarına karşı mücadelesine devam ediyor.

48 BİN KİŞİYE İKRAM YAPILDI

İBB, son iki günde 11 mobil büfe ile İstanbul genelinde karla mücadele çalışmalarına katılan 42 bin 570 personel ve 30 bin vatandaşa kumanya dağıttı. Yine mobil büfeler vasıtasıyla ana yollarda mahsur kalan 48 bin vatandaşlara su, çay ve çorba ikramı yapıldı. İBB’nin 21 sosyal tesisinde de yolda kalan ve sokakta yaşayan tüm vatandaşlara ücretsiz çorba ve su ikramı yapılıyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İBB Sağlık Daire Başkanlığı Evde Sağlık Hizmetleri ekibi, hasta, yatağa bağımlı veya bakıma muhtaç ihtiyaç sahibi vatandaşlar için hizmetini aralıksız sürdürdü. İstanbullulara yaşadıkları ortamda sağlık, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri zorlu kış şartlarına rağmen verilmeye devam ediyor.

550 KİŞİ İBB’YE MİSAFİR

İBB, sokakta yaşayan vatandaşların çetin kış koşullarından etkilenmemesi için 550 kişiyi misafir ediyor. Erkekler için Esenyurt’ta bulunan bakım merkezi, kadınlar için de Kayışdağı’ndaki misafirhane hizmet vermeye başladı. Bu merkezlerde giyim, hijyen, ilaç desteği veriliyor. Buna ek olarak, sağlık taramasından sonra, Covid pozitif çıkan evsizler belirlenen alanlarda izolasyona alınacak. Bu çalışmalar, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

CAN DOSTLARI UNUTULMADI

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanlarına desteğini sürdürüyor. Haftalık 500 noktada, günlük iki ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımı yapılıyor.

TOPLU ULAŞIMDA SON DURUM

Metro seferlerinin 02:00, metrobüs seferlerinin ise aralıksız gece boyu süreceği toplu ulaşımdaki güncel durum şu şekilde:

METRO İSTANBUL: Dün gece saat 02:00’ye kadar seferleri uzatılarak sürekli tedbir sürüşleri ve temizleme çalışmaları yapılan raylı sistem hatlarında bu sabah itibari ile seferler tüm hatlarda normal seyrediyor.

T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda, dün gece yaşanan arıza giderildi. Seferler 5 dakikalık aralıklarla yapılıyor.

Metro hatlarında seferler bugün de gece saat 02:00’ye kadar uzatıldı.

Saat 00.00 itibarıyla M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M9 metro ile F1 füniküler ve T1, T4, T5 tramvay hatlarında seferler 30 dakika aralıklarla yapılacak.

ŞEHİR HATLARI: Şehir Hatları vapurlarında an itibariyle yaşanan bir sefer aksaması bulunmuyor ve seferler normal seyrinde yapılıyor.

İETT: 955 ek sefer konulan İETT hatlarında, an itibari ile 5 bin 240 araçla 15 bin 572 sefer yapıldı. Metrobüs seferlerine aralıksız devam edecek.

İstanbul’da 4 bin 23 kilometrelik yol ağından sorumlu olan İBB’nin karla mücadelede görevli personel ve araç sayısı ile tuz ve solüsyon stokları ise şöyle:

Personel Sayısı: 7.421

Araç ve iş makinesi sayısı: 1.582

Tuz Stoku: 206.056 ton

Kutu tuz (kritik noktalara): 350 adet

Solüsyon durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör sayısı (köy yolları için): 142

Vinç-kurtarıcı sayısı: 11

Metrobüs güzergâhı: 187 km (33 iş makinesi)

Buzlanma erken uyarı sistemi: 60 istasyon.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER