İBB sözcüsü Ongun'dan TCDD'ye yanıt

İBB Sözcüsü Murat Ongun, TCDD'nin iddialarına sosyal medya hesabından yanıt verdi.

İBB sözcüsü Ongun'dan TCDD'ye yanıt


 Ongun, “Devlet ‘dedikodu’ yapmaz. UKOME kararında imzalar mevcut. Yüzde 125 zamlı elektrik kullanacak TCDD çok samimiyse ulaşımı bedava bile yapabilir. Elinizi tutan yok” dedi.

Yeni yılda elektrik ve doğal gaz fiyatları ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki TCDD’ye bağlı Marmaray geçiş ücretlerine de yüzde 36 oranında zam geldi. TCDD tarafından yapılan açıklamada, söz konusu zamlı tarifenin İBB tarafından hukuksuz şekilde yürürlüğe konulduğu öne sürülürken konuyla ilgili hukuki yollara başvurulacağı ifade edildi.

TCDD, Marmaray ücretlendirmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"01.01.2022 tarihi itibarıyla Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.

2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul'daki tüm toplu ulaşım hatlarına yüzde 15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kurulu’na tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB tarafından getirilen yüzde 36'lık zam teklifi, UKOME Kurulu’nca yüksek bulunarak reddedilmiştir. 24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT, metrobüs, metro dâhil tüm toplu ulaşım hatlarına yüzde 36'lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak yüzde 20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulu’nun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan yüzde 36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur. UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz imza süreci tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME üyesi kuruluşlara göndermeden hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır. Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim A.Ş. tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir. UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış yüzde 36'lık bu zammın teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz"

İBB SÖZCÜSÜ MURAT ONGUN: DEVLET ‘DEDİKODU’ YAPMAZ

İBB Sözcüsü Murat Ongun, TCDD’nin bu iddialarına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Ongun’un, TCDD’nin açıklamasını alıntılayarak yaptığı paylaşımda şöyle:

 “Devlet ‘dedikodu’ yapmaz. UKOME kararında imzalar mevcut. Son günlerde bazı kamu kurumlarımızın tavrı ile trol hesaplar arasında fark göremiyoruz. Devlet kurumları trolleşemez. Yüzde 125 zamlı elektrik kullanacak TCDD çok samimiyse ulaşımı bedava bile yapabilir. Elinizi tutan yok.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER