İhtiyaç sahibi ailelere kömür desteği bu yıl da devam edecek

Muhtaç ailelere kömür yardımı 2022’de de devam edecek. Kömür yardımı yapılacak muhtaç aileler, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek.

İhtiyaç sahibi   ailelere kömür desteği  bu yıl da devam edecek

 Cumhurbaşkanı Kararı’nın detayları şöyle:

DAĞITIM MİKTARLARI HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NCA BELİRLENECEK

Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak toplam kömür miktarı, il-ilçe bazında tespit edilen aile başı kömür miktarları ve yardımdan faydalanacak muhtaç aile sayıları, bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek.

YARDIM HERHANGİ BİR TASARRUFA KONU EDİLEMEYECEK

Dağıtımı yapılan kömür, muhatap ailenin ısınma ihtiyacının karşılanması dışında herhangi bir tasarrufa konu edilemeyecek. Kömür teslimatları, söz konusu kararın hükümleri çerçevesinde ailelerin ihtiyaçları nispetinde yapılacak.

DAGITIM TKİ VE TTK’NIN SEVKİYAT PROGRAMI DAHİLİNDE YAPILACAK

Vakıflara ve vakıflarca belirlenen ailelere doğrudan yapılacak kömür sevkiyatları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) genel müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde gerçekleştirilecek.

TKİ ve TTK tarafından vakıflarca bildirilen teslim noktalarıyla belirlenen ailelere doğrudan gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla bu kurumların sorumluluğunda nakledilecek.

Sevkiyat programı, belirlenen dağıtım takvimine uygun yapılacak. TKİ'nin karar kapsamında dağıtacağı kömür, öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin edilecek.

DAĞITILACAK KÖMÜRÜN TAŞINMASI İÇİN PROTOKOL YAPILACAK

TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre bu kuruluş tarafından öncelik verilirken TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılacak.

Karar kapsamında dağıtılacak kömürün Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) tarafından taşınacak kısmına ilişkin de TKİ ve TTK ile PTT arasında, kömürün vakıflara veya vakıflarca belirlenen ailelere doğrudan teslimi konusunda protokol imzalanacak. Kömür tesliminden doğan vergi ve harçlar (KDV dahil) TKİ ve TTK tarafından ödenecek.

KÖMÜRÜN DAĞITIMINA İLİŞKİN EK ÜCRETE AİT FATURA TKİ VEYA TTK ADINA DÜZENLENECEK

Vakıflarca belirlenecek muhtaç ailelere doğrudan iletilecek kömür bedeline ilişkin faturalar, ailenin ikamet ettiği ilçede bulunan vakıf adına düzenlenecek. PTT tarafından ailelerin adreslerine doğrudan iletilecek kömürün dağıtımına ilişkin ek ücrete ait fatura TKİ veya TTK adına düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER