iki ilde sahte para operasyonu

İstanbul ve Tokat'ta, ATM'lerden banka hesaplarına yüklü miktarda sahte dolar yatırdıktan sonra başka ATM'lere giderek bu paraların gerçeğini çeken şebekeye yönelik operasyon düzenlendi.

iki ilde sahte para operasyonu


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, iki özel bankanın Behçelievler'deki ATM'lerden hesaplara sahte dolar yatırıldığı, bunların müşteriler adına açılan hesaplara aktarıldığı, sonra da TL cinsi ile çekildiği ihbarları alındı. Bunun üzerine harekete geçen Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu yöntemle toplamda 100 bin dolar haksız kazanç elde edildiğini tespit etti.

ATM’lerden hesabına sahte yatıran kişilerden V.B., 20 Ocak'ta bir bankanın Fatih Mahmutpaşa şubesine başvuru yaptığı sırada yakalanarak gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen şüpheli, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında, banka hesaplarına sahte dolar yatırdığı tespit edilen G.D. ve hesaplarına sahte dolar yatırılan kişilerin, olay tarihlerinde başka hesaplara yüksek miktarda para transferi yaptığı belirlendi. Bu kişilerden biri olan A.E., Muğla Fethiye Kaçakçılık ve Organize Suçlarıyla Mücadele Büro Amirliği tarafından yakalandı ve sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Soruşturmayı genişleten polis, bugün İstanbul ve Tokat'ta çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İstanbul'da Fatih, Bahçelievler, Eyüpsultan, Esenler, Büyükçekmece, Beyoğlu ilçelerinde 11 adreste, Tokat'ta ise 2 ayrı adreste yapılan operasyonlarda toplam 11 kişi gözaltına alındı. Söz konusu şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği, yakalananların ise sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER