İstanbul Valiliği'nden sahte alkol açıklaması

İstanbul Valiliği, son bir ayda kent genelinde 11'i yabancı 22 kişinin sahte alkol zehirlenmesinden öldüğünü. 16 kişinin de hayati tehlikesinin sürdüğünü bildirdi.

İstanbul Valiliği'nden sahte alkol açıklaması


İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, jandarma ve polis ekiplerinin son bir ayda yaptığı tespitlere göre, sahte alkol zehirlenmesiyle ilgili olarak 46 kişi hastanelere başvurduğunu belirtti. Açıklamada, sahte alkolden toplam 11'i yabancı 22 kişinin öldüğü, 5'i yabancı 16 kişinin ise hayati tehlikesinin sürdüğü kaydedildi.

174 ALO GIDA İHBAR HATTI'NA BAŞVURU YAPILMASI UYARISI

Valilik açıklamasında, vatandaşların görme kaybı başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa ve can kaybına yol açabilen sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerini güvenlik güçleri ile "174 Alo Gıda İhbar Hattı"na bildirmesinin önemine işaret edildi.

YAKLAŞIK 33 BİN SAHTE ALKOL DOLU ŞİŞE, 28 TON SAHTE ALKOLLÜ İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

"İlimizde meydana gelen 'sahte alkol zehirlenmesi' olaylarının önlenmesi amacıyla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yapılan tespitlerde;

- 46 şahsın sahte alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvurduğu,
- 22 şahsın (11’i yabancı) hayatını kaybettiği,
- 16 şahsın (5’i yabancı) ise hayati tehlikelerinin olduğu ve tedavilerinin sürdüğü,
- 5 şahsın hayati tehlikesinin olmadığı,
- 3 şahsın ise taburcu edildiği tespit edilmiştir.

Sürdürülen kontrol ve denetim faaliyetlerinde; yakalanan 12 şüpheli şahıstan 4’ü tutuklanmış, 2 şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmıştır.

Ayrıca; 16 Kasım-16 Aralık 2021 tarihleri arasında ilimizde alkol kaçakçılığının önlenmesiyle ilgili olarak 56 operasyon gerçekleştirilmiştir.

Bu operasyonlarda, haklarında işlem yapılan 78 şüphelinin 14’ü tutuklanmış, 17 şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmıştır. Yapılan operasyonlarda; 32 bin 978 adet dolu halde alkollü içki şişesi, 27 ton 619 litre alkollü içki, sahte alkol imalatında kullanılan çok sayıda damıtma kazanı, hortum, huni, kapaklama makinesi, kapak ısıtıcı makineler, alkolmetre, etiket, kapak ısıtma makinesi vb. ele geçirilmiştir.

İlimizde sahte alkol imalatı ve alkol zehirlenmesinin önlenmesi konusunda ilgili kurumlarımızın denetimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Vatandaşlarımızın görme kaybı başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa ve can kaybına yol açabilen sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerini güvenlik güçlerimize ve “174” Alo Gıda İhbar Hattına bildirmesi önem taşımaktadır." 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER