Memurlardan balonlu eylem: Zamlar geri alınsın

İzmir'de Konak Eski Sümerbank önünde toplanan memurlar hükümetin 2022 yılı için memur maaşlarına yaptığı zam oranlarını protesto etti.

Memurlardan balonlu eylem: Zamlar geri alınsın

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu üyesi memurlar, maaşlarına yapılan zam oranlarını İzmir'de balonlu eylemle protesto etti. Üzerinde "Ekonomik büyüme", "3600 ek gösterge" ve "Refah payı" yazılı balonları patlatan memurlar, "Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil, mücadelemiz belirleyecek" pankartı açtı. Memurlar, "Kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkum eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz" açıklamasını yaptı.

"Ekmeğimizi AKP ve TÜİK değil mücadelemiz belirleyecek" yazılı pankart açan memurlar, üzerinde "Ekonomik büyüme", "3600 ek gösterge" "Refah payı" ve "Enflasyon farkı" yazan balonları patlatarak AKP hükümetine tepki gösterdi.

"MANİPÜLASYONLU RAKAMLAR"

Memurlar adına basın açıklamasını Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir Şube Başkanı Başkanı Adem Yıldırım okudu. Açıklama şöyle:

"Birleşik Kamu-İş Ar-Ge birimi Kamu-Ar halkın enflasyonu araştırmasında Aralık'ta yüzde 22, yıllık ise 78.4 oranında artış olduğunu açıklamıştır. Konfederasyonumuza göre ilk 6 ayda yüzde 51.8 + 5 toplu sözleşme oranıyla birlikte toplamda yüzde 56.8 oranında zam yapılması gerekmektedir. Ancak TÜİK'in açıkladığı rakama göre enflasyon, Aralık 2021'de yüzde 13.58 artarken, yıllık bazda ise yüzde 36.08 oldu. Hükümet gerçekçi enflasyonu değil manipülasyonlu rakamları baz almıştır. Rakamlarla oynadıkları yetmemiş gibi gövde gösteri şekilde sunulan yüzde 2,5’luk ek zam utançtır. Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerini ciddi şekilde etkilemiştir. BOTAŞ, doğalgaz için mesken tarifesine yüzde 25, sanayi tarifesine yüzde 50, elektrik üretim amaçlı santrallara yüzde 15 zam yaptı. Vergi ve harçlar ile birçok ürüne yüzde 36’nın üstünde zam yapılmıştır. 2021’in son ayında başlayan ve yılın ilk günü zirve noktasına çıkan zamlar Türkiye’de enflasyonun kronik hale geldiğini göstermektedir. Memur ve memur emeklisine sözde yüzde 30.5 oranında zam yapılmıştır. SGK ve BAĞ-KUR emeklisine 25.48 zam yapılmıştır. Ancak memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, SGK ve BAĞ-KUR emeklisine gelen sözde zamları hükümet yaptığı zamlarla geri almıştır. Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin 2022 ocak maaşı cebe girmeden erimiştir."

"MAAŞ ZAMLARI ERİDİ"

Zamlar nedeniyle emekçilerin temel gıda ürünlerini alamaz duruma geldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

"Buğday ülkesinde ekmek lüks olmuş emekçiler halk ekmekleri kuyruklarına girmek zorunda kalmıştır. Bebek mamalarına zincir vurulmuş şeker ve yağ satışına sınırlama getirilmiştir. Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon sepetiyle mücadele ederek enflasyon rakamlarını olduğundan farklı çıkarmaktadır. Resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum vardır. Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış ve yoksulluk emekçilerin artık tükenmesine neden olmuştur. Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar ocak ayı bitmeden çoktan erimiştir.

İktidar ve yandaş konfederasyonların ortaklığı ile imzalanan TİS gelecek uzun yıllar boyunca kamu emekçilerinin nezdinde satış sözleşmesi olarak kalacaktır. Kamu emekçilerini enflasyona karşı ezdirenler göstermelik zamlarla sonuç alamayacaktır. Esas mesele biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretidir. Özelleştirmeleri savunanlar ve 'Babalar gibi satarım' diyenler elbet de hesap verecektir. Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın. Zamlar geri alınsın. Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun. Emekçiler için vergi dilimi yüzde 10’da sabitlensin. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER