Postacıların yıpranma payı meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “ Pandemi döneminde iş yükleri yetmezmiş gibi, şimdi patates, soğan dağıtım işi de onlara kaldı” diyerek, posta dağıtım ve teslimi yapan çalışanlara fiili hizmet zammı (yıpranma payı) verilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Postacıların yıpranma payı meclis gündeminde

 Hakverdi “Yıllardır ağır şartlarda ve stres altında çalışan posta emekçileri için bu dönem çok daha zorlu geçiyor. Değişen tüketim alışkanlıkları da dikkate katıldığında posta emekçilerinin yükü daha da ağırlaşacak. Bu yüzden bir an önce fiili hizmet zammı almaları şart” dedi.

CHP’li Hakverdi, pandemi döneminde birçok posta emekçisinin virüs nedeni ile hastalandığını ve hayatını kaybettiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Günümüz şartlarında birçok meslek çeşitli riskler barındırmakta ve çalışanlar hem bedenen hem de zihnen yıpranmaktadır. Emekçilerin sağlığının korunması ve bir süre sonra altından kalkamayacağı bir işte çalıştırılmamasına dair düzenlemeler yapmak en temel insan haklarından birine sahip çıkmak olacaktır.

"POSTA, KARGO VE MOTORLU KURYE EMEKÇİLERİ DAHA FAZLA RİSKLE KARŞI KARŞIYA"

Bu bağlamda ülkemizde birçok meslek grubuna kanuni düzenleme ile taşıdığı riske göre fiili hizmet zammı (yıpranma payı) verilmiştir. Değişen insan alışkanlıkları ve ihtiyaçlar günümüzde bazı meslek mensuplarını daha fazla risk altına itmektedir. Özellikle mal ya da hizmeti tüketiciye ulaştıran emekçileri, önümüzdeki günlerde daha yoğun bir çalışma düzeni ve dolayısı ile daha fazla risk bekliyor.

"FİİLİ HİZMET ZAMMI ARTIK BİR MECBURİYET"

Posta gönderilerinin dağıtım ve teslimini yapan emekçiler de bu meslek gruplarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her zaman risk altında ve yorucu şartlarda çalışmakta olan posta emekçilerinin özellikle pandemi döneminde ve çağımızın değişen alışveriş kültürü ile posta iş yükü artmış bununla doğru orantılı olarak ise risk oranı yükselmiştir. Buna rağmen posta emekçileri halen fiili hizmet zammı alan meslekler arasında yer almamaktadır.

DÜŞÜK MAAŞLA RESEN EMEKLİ EDİLİYORLAR

Dağıtıcılık mesleği, fiili hizmet zammı verilmesi yönünden ağır bir iş sayılmadığı halde erken emeklilik düzenlemesinde ağır iş kabul edilerek 55 yaşında resen emeklilik işlemi yapılmakta. Bu durum ise posta emekçilerinin erken emekli oldukları için düşük emekli maaşı almalarına neden olmakta.”

Hakverdi, kanun teklifinde  risk altında ve yoğun bir şekilde çalışan posta dağıtım ve teslimat emekçilerinin bu iş yerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için 60 gün fiili hizmet zammı almasının insani bir gereklilik olduğun da altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER