Sigorta acentelerinin sorunları TBMM gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye genelinde sayıları 16 bini bulan sigorta acentelerinin sorun ve taleplerini Meclis gündemine taşıdı.

Sigorta acentelerinin sorunları TBMM gündeminde


 Birçok sektörde olduğu gibi sigorta acentelerinin de enflasyon yükü ve girdi maliyetleri altında ezildiğini belirten Sertel, “Sigorta acenteleri devletin onlara sahip çıkmasını bekliyor. Zorunlu trafik sigortasında 2017 yılına kadar yüzde 17 olan, 2017 yılında yüzde 10’lara çekilen komisyon oranlarının günümüz ekonomik koşulları göz önüne alınarak yeniden belirlenmesini talep ediyor” dedi.

Atila Sertel, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücrete yapılan düzenleme ile birlikte tüm sektörlerde yeniden ayarlamalar yapılmasının şart olduğunu vurguladı. İstihdam yaratan, aileleri ile birlikte binlerce kişiden oluşan sigorta acentelerinin artan girdi maliyetleri karşısında kapılarına kilit vurulmasına izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Sertel, şunları kaydetti.

“5 YILDIR DEĞİŞTİRİLMEDİ”

“Sayın Nureddin Nebati, çok yeni olduğu için sigorta acentelerinin sorunlarını bilmiyor olabilir. O nedenle Türkiye’nin farklı bölgelerinden acenteler tarafından şahsıma iletilen sorun ve talepleri soru önergesiyle Sayın Bakan’a ilettim. Sayın Bakan umarım sigorta acentelerinin de sesini duyar. Türkiye’de hemen her gün her şeye zam gelirken; elektrik, su, kira gibi ana giderler sürekli artarken sigorta acentelerinin 5 yıldır aynı komisyon oranıyla çalışmaya zorlanması doğru değil. Her şey ileri giderken, her geçen yıl hayat pahalılaşırken komisyonun yüzde 17’den yüzde 10’a çekilmesi hayatın olağan akışına da aykırı. Sigorta acenteleri pahalılığın altında ezildiklerini söylüyorlar. Sektör temsilcileriyle bir araya gelinip günümüz şartlarına göre ayarlamalar yapılması gerektiğine inanıyorum.”

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Atila Sertel, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları sordu:

“Sigorta acentelerinin kasko ve trafik ürünlerinde taban komisyon oranlarının artırılması için bir çalışmanız var mı? Sigorta acentelerinin poliçe iptallerinden kalan asgari komisyon tutarının acentede kalması için girişiminiz olacak mı?

Sigorta poliçelerinde uygulanan risturn/komisyon iadesi/promosyon hediye çek vb. eylemlere cezai yaptırımların uygulanması için çalışmalar yapacak mısınız? Sigorta acenteleri harici kurum/kuruluş/kişilerin sigortacılık faaliyeti yaptırılmaması konusunda adımlar atacak mısınız?

Sigorta acentelerinin devlet ekonomi paketlerinden/teşviklerinden yararlanması için gerekli adımları atmayı düşünüyor musunuz? Sigortacılık akademisi kurulması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

Yeni mezun sigortacılık bölüm öğrencileri için, her acentenin en az bir sigortacı adayına devlet destekli zorunlu bir yıl mesleki deneyim süresi vermesi için çalışma yapmayı planlıyor musunuz?”

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER