Taşköprü Belediyesi, hayvan barınağında can çekişen köpek görüntüsüne tepki

Kastamonu Taşköprü Belediyesi’ne ait hayvan bakımevinde çekilen görüntülerde bir köpeğin can çekişmesi, hayvanseverlerin tepkisini çekti.

Köpeği bakımevinden alarak özel bir kliniğe götüren Sebahat Hanifeoğlu, “Benim çektiğim köpeğin arkasındaki köpek ölü. Bizim gördüğümüz iki yavru ve iki de büyük köpek vardı, ölü” dedi. Taşköprü Belediyesi yetkilisi ise barınağın geçici olarak yapıldığını aktararak, “Kapatılma aşamasında. Daha modern bir barınak yapılacak. Ruhsatı yok. Bir köpeğimiz sabah getiriliyor. Bir bayan geliyor, çekim yapıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız" ve "Beyaz Türkler, hayvanlarınıza sahip çıkın" açıklamalarının ardından Türkiye’deki hayvan barınakları tartışma konusu oldu. Kastamonu’nun Taşköprü Belediyesi’nin sokak hayvanlarını topladığı yerdeki görüntüler ise hayvanseverlerin tepkisini çekti. Görüntülerin birinde, bir köpeğin nefes almakta zorlandığı an ve arkasında yerde hareketsiz yatan bir köpek görünüyor. Hareketsiz yatan köpeğin akıbeti bilinmiyor.

Ölüm kalım savaşı veren köpek ise barınaktan alınarak veteriner kliniğine götürüldü. Köpeği veterinere götüren Sebahat Hanifeoğlu, köpeğin son durumu hakkında, “Köpek bir gün Kastamonu’da klinikte kaldı. Ankara’ya gönderdim, daha donanımlı bir kliniğe gitti. Şu an tedavisi orada devam edecek” dedi.

Hanifeoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barınaktaki durum içler acısı. Hayvanlar açlığa, susuzluğa mahkum edilmiş. Her taraf dışkı. Ölü yavrular var. Hastalar. Hiçbir şekilde tedavi, kısırlaştırma yok. Benim çektiğim köpeğin arkasındaki köpek ölü. Bizim gördüğümüz iki yavru ve iki de büyük köpek vardı, ölü. Bir köpeği de küçük yavrularından ayırıp barınağa götürmüşler. Yavruları annesinden ayırmışlar. Belediyelerden kısırlaştırma yapmalarını istiyoruz, tek çözüm kısırlaştırmadır.”

“HAYTAP DA ŞİKAYET EDİN DEDİ”

HAYTAP da bunları paylaşmış. ‘Şikayet edin’ diye. HAYTAP’tan ödüllüyse neden HAYTAP ‘Şikayet edin’ diyor. Bir önceki belediye dönemini de biliyorum. O zaman biraz daha durum iyiydi. Mamaları yoktu ama suları vardı. Açlık vardı sadece. Daha temiz ve en azından suları vardı.”

Taşköprü Belediyesi’nden bir yetkili, görüntülerle ilgili belediyenin açıklama yaptığını ve alana izinsiz girenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Taşköprü Belediyesi HAYTAP’tan ödüllü bir belediye. Aynı zamanda yereldeyim, hayvanseverlerimizle koordine halinde çalışıyoruz. Onların rahatlıkla mama vs. ulaştırmaları için bisiklet de temin ettik. Bu algı dışardan gelen kişilerce oluşturuluyor.

“CİDDİ BİR İHTİYAÇ OLDU”

Barınak değil hayvan bakım evi. Ciddi bir ihtiyaç oldu, o yüzden geçici olarak yaptırıldı. Kapatılma aşamasında. Daha modern bir barınak yapılacak. Ruhsatı yok, TOKİ var. Bir köpeğimiz sabah getiriliyor. Bir bayan geliyor, çekim yapıyor. Siyasi bir algı oluşturmaya çalışılıyor. Taşköprü Belediyesi HAYTAP’tan ödüllü.”

“HAYVANSEVER KİMLİĞİNE BÜRÜNMÜŞ ART NİYETLİ”

 Belediye ise yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Taşköprü Belediyemize ait sokak hayvanlarının geçici olarak tutulduğu alanda 26 Aralık 2021 Pazar günü ilçe dışından hayvansever kimliğine bürünmüş bazı art niyetli çevrelerce izinsiz olarak girilmiş ve sabah saatlerinde alana bırakılan hasta sokak köpeğinin çekimi yapılarak Belediyemiz ve ilçemiz üzerinden bir algı yaratılmış ve habersizce bu köpeğimiz buradan alınmıştır.

anka

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER