Başkent'te Art Festivali devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla hazırlanan Art Festival 20 Ocak’a kadar Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde devam edecek.

Başkent'te Art Festivali devam ediyor


Art Festival, 13-20 Ocak arasında Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi'nde olacak. Açılışı yapılan sergiye; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan katıldı.  

Proje Koordinatörü ve Küratör Siret Uyanık serginin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Güneşin doğduğu yer Anadolu aynı zamanda medeniyetlerin de doğduğu yer. Ülkemizin değerli sanatçıları ilham kaynağı olarak seçtikleri Anadolu’yu etkileyici yansımalara dönüştürdüler ve yorumladılar. 55 sanatçı, resim, heykel, seramik, eserleri, video art, kinetik art ve canlı performanslarla bizleri sanatla dolu bir yolculuğa davet ediyorlar. Birincisi düzenlenen Başkent Art Festivalinin geleneksel bir yapı kazandırılarak ve uluslararası boyuta taşınarak her yıl yapılması hedefleniyor. Bu yılki Başkent Art Fest’in teması Çağdaş Sanatta Anadolu Yansımaları… 20 Ocak ‘a kadar sürecek etkinliklerde paneller, konserler, söyleşiler, dinletiler, performanslar gerçekleştirilecek. Başkentlileri Sanatla dolu bir hafta geçirmeleri için Ankara’nın simgesel yapılarından Resim Heykel Müzesi’ne bekliyoruz."

"HER KÖŞEDE KADİM MEDENİYETLERİN İZLERİ VAR"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da şöyle konuştu:

“Birinci Ulusal mimarlık döneminin en güzel binalarından olan ve kendinize çok yer kattığını düşündüğüm güzel Resim Heykel Müzesi binamızda restorasyondan sonra galerimizin açılışı için gerçekleştirilen ilk sergide sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. Bu toprakların hemen her köşesinde kadim medeniyetlerin izleri var. Bizim görevimiz sahip olduğumuz tüm bu kültürel değerleri geçmişten alıp getirerek bugünle buluşturmak ve yarınlara taşımak. Bu alanda yapılan çalışmalara da destek oluyoruz. Ankara kültür sanat alanında sahip olduklarıyla ayrıcalıklı bir yere sahip. Ankaralıların sanata karşı özeni, düşkünlüğü ve nitelikli eser ve etkinlik peşinde koşma alışkanlığı üretilenlerin sergilenme imkânı açısından da Başkent’e yakışır seviyede. Sanatın üretimi konusunda da Ankara son derece zengin. Kültür Bakanlığı katkılarıyla bu hafta da çok özel bir etkinlik gerçekleşiyor.  Ülkemizin tanınmış sanatçılarıyla ve bu alana gönül vermiş üstatları bir araya getirmiş. Bu alanda projenin Koordinatörü Siret Uyanık’a ve emeği geçenlere, tüm sanatçılara teşekkür ediyorum.”

Serginin programı ise şöyle:

18.01.2022

14.00: Konser: Devlet Opera ve Balesi Saat 

15.00: Seramik Performans: Şifreler Sanatçı: Efsane Mehmet-Meral Öztürk 

20.01.2022 

14:30: Panel: Kültürel Mirasın Yansımaları Prof. Dr. Kemal Öktem Hacettepe Üniversitesi SBKY Dr. Enis Yeter- Kültür Bakanlığı Temsilcisi Dr. Öğr. Gör. Gül Kalyoncu 

15.30: Komuz (Kopuz) Dinletisi: Aizhan Aitbaeva Santur Dinletisi Mohammed Sarhangi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER