Çeşmede ot festivali başladı

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen, Ege’nin birbirinden güzel otları ve onlarla yapılan yemeklerin yer aldığı Alaçatı Ot Festivali başladı.

Çeşmede ot festivali başladı


Alaçatı Ot Festivali dün endemik otların ve onlarla hazırlanan yemeklerin sergilendiği stantların açılışı ile başladı. Bu yıl da konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleri ile milyonları ağırlayacak festival “Labada Otu” temasıyla düzenleniyor.

SERGİLER AÇILDI

Festivalin ilk gününde Sailors Cafe Alaçatı’da Salim Başyiğit Karma Resim Sergisi, Köşe Konak Otel’de Cüneyt Kırdar Fotoğraf Sergisi, Heavenly Made Hacımemiş’te M.K. Perker’den Ot’a Saygı Karikatür Sergisi, Köstem Otel’de Chermin Vidori Resim Sergisi, Kırmızı Ardıçkuşu’nda Aysun Yenice/Zeynep Çobanoğlu Mozaik-Heykel Sergisi, Alaçatı Nann Breakfast and Lunch’da Begüm Ahu Ağlaç Resim Sergisi, Köşe Kahve’de Denis Dilara Kesimli Aytepe Resim Sergisi, Salkım Söğüt Restoran’da Şükran Tümer, Alaçatı Değirmenler’de Elif Kemahlıoğlu’nun El Yapımı Kağıt Sergisi, Onur Çanka ve Mehmetcan Ağlaç’ın da Heykel Sergisi açıldı.

ZEYTİNYAĞI TADIM ETKİNLİĞİ YAPILDI 

Ayhan Sicimoğlu ve Tülin Onaner de Alaçatı Ek Hizmet Binası’nda “Geçmişten Günümüze-Alaçatı Ot Festivali’nin Tarihi”ni anlatan Fotoğraf Sergisi ve Söyleşisi yaptı. Sailors Cafe Alaçatı’daki zeytinyağı tadım etkinliğinin ardından İmren Han Otel’de Sine Özsoy Yabani Otların Ayurvedik Özellikleri, Mikolog Jilber Barutçiyan t ise ‘Yeni başlayanlar için mantara giriş” adlı söyleşide ziyaretçileri bilgilendirdi.

ZEYTİNE SAYGI GECESİ

Akşam ise zeytin ağacı katliamına dur demek ve farkındalık yaratmak amacıyla Alaçatı Amfi Tiyatro’da ‘Zeytin’e Saygı’ gecesi düzenlendi. Arbil Çelen Yuca’nın anlatımıyla tek kişilik gösteri “Yeniden doğmayı hatırlatan sükunetli kral: Zeytin’in ardından 45 kişilik Cumhuriyet Senfoni Orkestra Şefi Tolga Taviş’in sunumuyla ‘Zeytin Şarkıları’ konseri düzenlendi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2022, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER