İyi Tasarım Good Design İzmir 5 başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen İyi Tasarım/Good Design İzmir_5, 12-20 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Pandemi koşulları nedeniyle bu yılki etkinlik çevrimiçi olacak.

İyi Tasarım Good Design İzmir 5 başlıyor


 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi tarafından beşincisi düzenlenen “İyi Tasarım/Good Design İzmir_5”, “Müşterek Gelecekler” temasıyla 12 Aralık’ta başlıyor. Çevrimiçi etkinlik 20 Aralık’ta son bulacak. 

Etkinlik kapsamında 14 atölye, 5 sergi ve 16 panel, konuşma ve söyleşi yapılacak. Bu yılın teması ilk defa Akdeniz Konuşmaları başlığıyla Lübnan, İtalya ve Portekiz’den de katılımlarla ele alınacak. Panel, konuşma ve söyleşi programındaki üç ana tema konuşmasından biri İzmir İtalya Konsolosluğu’nun desteği ile gerçekleştirilecek.

Şehrin farklı kurumlarını aynı çerçeve içinde bir araya getirmeyi hedefleyen etkinliğe Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) de “Müşterek Geleceğimiz için Sürdürülebilir Moda” başlıklı panel ile katkıda bulunacak. 5 üniversitenin 22 bölümünden 63 projenin yer aldığı Üniversiteler Tasarım ve Sanat Mezuniyet Projeleri Sergisi (üTAS) için hazırlanan basılı katalog, bu sene Covid-19 pandemisi nedeniyle eğitim hayatlarını çevrimiçi ortamda tamamlayan sanat ve tasarım bölümü öğrenciler inin çalışmalarını bir araya getirecek.

Oturumların dili İngilizce olacak ve simultane çeviri sağlanacak.

TEMA “MÜŞTEREK GELECEKLER”

Etkinlikte “Müşterek Gelecekler” teması “istikrarsız bir dünyada ‘ortak iyi’ arayışındaki müştereklik pratiklerimiz”, “yapay zekâ ve makinelerin hayatımızdaki yerinin artmasıyla ortaya çıkacak yeni ortaklıklar” ve “kendi türümüze biçtiğimiz ayrıcalıklı konumun ötesinde dünyaya dair yeni bir kavrayışın imkanları” başlıklarıyla ele alınacak.

30’A YAKIN İŞ SERGİLENECEK

İyi Tasarım İzmir_5 kapsamındaki sergiler de bu yıl dijital ortamda yapılacak. Açık çağrı ile gelen başvuruların kurul tarafından değerlendirilmeleriyle seçilen farklı disiplinlerden 5 özgün çalışma altındaki 30’a yakın tasarım ve sanat işi sergilenecek. İzleyiciyi Müşterek Gelecekler teması üzerinden kavramsal bir yolculuğa hazırlayan sergiler kentsel bölge ölçeğinden ürün tasarımına, sahne sanatlarından tipografiye kadar geniş bir yelpazede olacak.

Sergilere şu adresten ulaşabilirsiniz: //musterekgelecekler.org

14 ATÖLYE ETKİNLİĞİ YAPILACAK

Etkinlik kapsamındaki atölyelerde dünyanın yaşadığı zorlu dönem, yakın ve uzak geleceğe yönelik teknolojik, çevresel, toplumsal ve ekonomik dönüşümlerinin beraberinde getirdiği müşterek sorulara/sorunlara yanıt aranacak. Atölyelerin yürütücülüğünü farklı sanat ve tasarım disiplinlerinden uzmanlar yürütecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER