Kültür Miras Festivali , bu yaz Bodrum'da

Türkiye’nin kendi alanında düzenlenen tek uluslararası organizasyonu “HERITAGE İSTANBUL”, kültürel miras festivali ile bu yaz Bodrum’da gerçekleştirilecek.

Kültür Miras Festivali , bu yaz Bodrum'da

Bodrum Belediyesi, TG Expo ve BESİAD ortaklığıyla gerçekleşecek olan festivalin adı ise “HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS” olarak belirlendi. Birbirinden değerli birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşecek olan festival, bu yaz Bodrum’da kültürel miras niteliğindeki değerlerin halkla buluşmasını sağlayacak.

Gelecek sene 3-12 Eylül’de gerçekleşecek olan HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS, ilçenin her köşesine kurulacak sergileri, enstalasyonları, söyleşi alanları; düzenlenecek yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserleri; yüz yıllardır adından söz ettiren eşsiz lezzetleri ve daha pek çok renkli etkinliğiyle Bodrum’a eşi benzeri olmayan bir kültür deneyimi yaşatacak.

FESTİVALİN AMACI NE?

Festivalin düzenleniş amacıyla ilgili basına bilgi veren Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan, “Kültürel mirasımıza sahip çıkmak, onu koruyup gelecek nesillere aktarmak için kurulmuş bir platform olan Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, bu festival sayesinde Bodrum’da halkla buluşacak. Binlerce yıldır sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemden modern döneme dek birçok farklı kültürü eşsiz tabiatında ağırlamış, hem somut hem de somut olmayan sayısız kültürel mirası barındırmış olan Bodrum, bir ilke imza atarak HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS ile geçmişe yolculuk yapıp, zengin kültürel mirasımıza yeni bir nefes verecek” dedi.

FESTİVALDE NELER OLACAK?

Fuarın ana organizatörü TG Expo adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Cem Şenel, festival ile şu bilgileri verdi:

“HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’u organize ederken birbirinden değerli sanatçı, entelektüel, gurme ve işinin ustası birçok ünlü ismi, yine birbirinden renkli onlarca etkinlikte halkımıza getireceğiz. Bodrum halkı başta olmak üzere, dünyanın her yerinden gelen binlerce turist ve ilgili kuruluşlarımızın katılımıyla gerçekleşecek

HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS

zengin etkinlik programıyla kültürel miras meraklılarını bekliyor olacak” dedi. Sözlerine festivalin içeriğiyle ilgili bilgi vererek devam eden Şenel “Sanat, zanaat, sohbet, yeme-içme, eğlence, masal, tiyatro, konser ve daha birçok farklı etkinlik bu festivalde yer alacak. Kısacası; dolu dolu programıyla HERITAGE FESTIVAL HALIKARNASSOS’ta ‘bir dünya’ kültür meraklısı, ‘bir dünya miras’la buluşacak ve kültürel mirasa hayat verecek."

BODRUM’UN TARİHİ ve TURİSTİK ÖNEMİ

Yine TG Expo adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız, Heritage Festivali için neden Bodrum’u seçtiklerini ise Bodrum’un sahip olduğu zengin kültürel mirasa atıfta bulunarak açıkladı. Akyıldız, “Bodrum, sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın zengin kültürel mirasa sahip en önemli yerleşim yerlerinden, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi’ne ev sahipliği yapıyor vedoğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor. Bodrum’un vizyoner yerel yönetimi ile TG Expo’nun küresel deneyimi birleşerek Bodrum’da kültürel miras alanında benzersiz bir festivale imza atılacak ve Bodrum’u sahip olduğu kültürel mirası ile uluslararası camiadaadından övgüyle söz ettiren bir belde haline getireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER