Yeşil Çam'ın yıldızları anılarını anlattı

Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali, 7. gününde söyleşiler, imza günleri ve müzikaller ile devam etti.

Yeşil Çam'ın  yıldızları anılarını anlattı


Esenyurt Belediyesi’nin 15-24 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali 7. gününde de söyleşi, imza günü ve müzik dinletisiyle devam etti. İlçede ilk kez düzenlenen festivale sanat ve edebiyatseverler yoğun ilgi gösteriyor.

Festivalde, yazar Nehir Aydın Gökduman, şair ve yazar İsmet Acı, yazar Demet Ekmekçioğlu, eğitim bilimci yazar Leyla Öztürk ve eğitimci  yazar Nuri Gökçek okurlarıyla bir araya gelerek kitaplarını imzaladı. Deneyimli gazeteciler Deniz Zeyrek ve Akif Beki, astroloji ve spiritüalizm alanındaki çalışmalarıyla bilinen yazar Şengül Boybaş, drama eğitmeni Gönül Tükenmez Akbulut, yazar Merve Başcumalı ve yazar oyuncu Özgür Özgülgün okurlarıyla söyleşerek kitaplarını imzaladı. Günün son programı ise "Yeşilçam Anıları" oldu. Yeşilçam yıldızlarından Selma Güneri, Selda Alkor ve Yusuf Sezgin’in anılarını anlattığı programda, Türk Sanat Müziği sanatçısı Nilgül, dinleyenlerin beğenisini kazandı.

"GENÇ KUŞAK, EDEBİYATLA VE SANATLA ÇOĞALSIN"

Çocuklar için eğitici, öğretici ve aynı zamanda eğlenceli kitaplarının yanı sıra televizyonda çocuklara yönelik programlarıyla bilinen yazar ve oyuncu Özgür Özgülgün, Esenyurtlu miniklerle bir araya geldi. Özgülgün, “Esenyurt Belediyesi'ne böyle bir sanat, kültür festivali düzenlediği için gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Kemal Bey'in bu anlamdaki emeklerini, ilgisini takdirle karşılıyorum. Esenyurt Belediyesi’ne bu anlamda öncü olduğu için çok teşekkür ederiz. Umarım başka belediyelerimize de örnek olur. Genç kuşak edebiyatla, sanatla, kültürle, kitapla, yazıyla çoğalsın. Bunlara çok ihtiyacımız var. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AKİF BEKİ: “ŞAHANE BİR SÖYLEŞİ OLDU”

Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali’nde okurlarıyla söyleşen deneyimli gazeteci yazar Akif Beki, kültür ve sanat etkinliklerinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“Şahane bir söyleşi oldu. Belediyelerin bu etkinliklerle kültür sanat hayatını canlı tutmaları ve özellikle son salgının da etkilerinden sonra ayakta tutmak için çok hayati. Ben de mümkün olduğunca hayır dememeye, katılmaya çalışıyorum. Türkiye'de nerede bir kültür, sanat, edebiyat etkinliği, imza günü ya da söyleşi daveti gelirse icabet etmeye çalışıyorum. Buraya da büyük keyifle geldim. Canlı bir ilgi vardı. Ondan da ayrıca memnuniyet duydum. Esenyurt Belediyesi'ni kutluyorum. 'Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali', bence isim seçimi de isabetli olmuş. Bu tür kültür, sanat festivalleri müzik üzerinden yürüyor sadece. O da gerekli, olmazsa olmaz ama kültür-sanat ondan ibaret değil. Bunu anlamış ve bu anlayış üzerine kurulmuş bir festival gördüm. Emeği geçenleri kutluyorum. Devamını diliyorum.”

DENİZ ZEYREK: “ESENYURT'TA YAŞAYANLAR İÇİN BİR FIRSAT”

"Esenyurt Edebiyat ve Sanat Festivali, en dolu sanat, kültür festivali" değerlendirmesinde bulunan deneyimli gazeteci Deniz Zeyrek, festivalin ilçe için çok faydalı olacağını belirtti. Gazeteci Zeyrek, “Türkiye'nin önemli yazarlarının, önemli sanatçılarının burada gelip Esenyurt halkıyla buluşması çok önemli bir fırsat. Bir de uzun zamandır Esenyurt'ta bu tür şeyler yapılmıyordu. Bu yaklaşımın yeniden canlanmış olması da Esenyurt'ta yaşayanlar için bir fırsat. Umarım sayısı daha da artar, Esenyurt eski kimliğine kavuşur. Bu gerçekten aradaki 8-10 yılda Esenyurt'un unuttuğu bir şey haline gelmişti. Yeni yeni toparlanması, bunların yaygınlaşması, Esenyurt'a çok yarar sağlayacaktır” dedi.

YEŞİLÇAM’IN YILDIZLARI ANLATTI

Yedinci günün son programı ise Selma Güneri, Selda Alkor, Yusuf Sezgin ile Nilgül’ün “Yeşilçam Anıları” adlı müzikli sahne etkinliği oldu. Birçok sanatseverin katıldığı programda Yeşilçam yıldızlarının anıları hem güldürdü hem de duygulandırdı. Yeşilçam’ın yüzlerce filminde rol alan usta oyuncular siyah-beyaz filmlerden renkli anılarını anlattı. Çok keyifli bir gece yaşadıklarını belirten Yusuf Sezgin, “Müthiş bir geceydi, müthiş keyif aldık. Geriye gittik, Türk sinemasını 'flashback' yaptık. Muhteşemdi. Tekrar teşekkür ediyoruz. İnşallah tekrar geliriz, sizlerle beraber oluruz” diye konuştu.

Esenyurt Belediyesi’nin çalışmalarını beğeniyle takip ettiğini belirten Yeşilçam yıldızı Selda Alkor, “Her şeyden önce Esenyurt Belediyesi'nin çalışmaları beni çok mutlu ediyor, dolayısıyla böyle bir teklif alınca seve seve geldim. Bu kadar güzel işlerin yapıldığı bir belediyenin gecesinde olmak beni gerçekten mutlu etti. Sanıyorum bu geceye gelenler de mutlu oldu, çünkü gerçekten bir Yeşilçam sohbeti izlediler. Yoğun kar yağışına rağmen buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’a teşekkür eden Yeşilçam yıldızı Selma Güneri de şunları söyledi:

“Muazzam güzel bir organizasyondu. Her yıl olacakmış bu etkinlikler, buna çok sevindim. Seyirci bir harikaydı. Başkan'ın sanata verdiği değer çok kıymetli. Bizi çok mutlu etti gerçekten. Takip ettiyseniz, söyleşimiz de çok samimiydi. Seyircimiz de çok güzeldi. Çok teşekkür ediyorum gösterilen ilgiye. Onurlandık efendim.”

Gecede güzel sesiyle Türk Sanat Müziği şakıları seslendiren Nilgül ise Yeşilçam’ın duayenleriyle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Nilgül, “Edebiyat ve sanat festivali olduğu için koşa koşa geldim. Çok mutluyum böyle bir organizasyonda yer aldığım için. Yeşilçam'daki duayen büyüklerimle bir arada olmak gerçekten benim için ekstra bir onurdu. Hatta sahneden ayrılmadım. Ben de o güzel anıları dinledim. Muhteşem bir geceydi” dedi.

Bugün İnci Aral, Pelin Batu, Ataol Behramoğlu ve birçok yazarın söyleşi ve imza günüyle devam eden festival, 19.30’da Nebil Özgentürk, Vedat Yıldırım, Şeyhmus Diken (Ahmed Ârif Şiirleri) Müzikli Sahne Etkinliğiyle son bulacak

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER