Telefonunuz her yaptığınızı izliyor, kaydediyor!

Eğer Android'li bir cihaz kullanıyorsanız; bakın cihazınız, Google için sizden ne kadar çok bilgi topluyor.

Telefonunuz her yaptığınızı izliyor, kaydediyor!

Quartz'ın yeni raporuna göre Google attığınız her adımı, gittiğiniz her yeri ve kaldığınız mekanları takip ediyor. Burada suçlu, her Android telefonda bulunan ve çok dikkat çekmeyen Location History (konum geçmişi) adlı bir uygulama. Bu uygulamanın sizi takip etmesi için onu kendi elinizle açmanıza ihtiyacı yok, yani telefonunuzu açtığınızda varsayılan ayarları sizi takip etmesi için hazır halde çalışmaya başlıyor.

Google'a göre bu uygulamanın masum özellikleri arasında Google Assistant, Google Maps ve Photos uygulamalarına yardım ederek onların konumunuza göre içerik üretmek bulunuyor. Eğer bu uygulamalardan herhangi birini kullandıysanız, şu an Location History açık demektir.

Telefonunuz her yaptığınızı izliyor, kaydediyor İşte kanıtı

Quartz, ne kadar veri kaydedildiğini ve Google'ın sunucularına geri gönderildiğini görmek için yaptığı bir deneyde, farklı Android sürümleri çalıştıran üç farklı Android telefonu (bir Samsung Galaxy S8, bir Google Pixel 2 ve bir Moto Z Droid) kullandı. Wi-Fi ağa katılmak yerine telefonlar portatif bir Wi-Fi ağı kurarak iletileri ve ağ istekleri kesildi ve Location History'nin göderdiği veriler okundu. İşte Google'ın hakkınızda topladığı verilerin listesi:

chip.com.tr'nin haberine göre bir Quartz temsilcisi, verilerinizin kullanılması konusunda seçimin tamamen kullanıcılarda olduğunu ve verilerinizi istediğiniz zaman istediğiniz gibi silebileceğinizi söylüyor. Ancak maalesef Google Assistant, Google Maps ve Photos gibi uygulamalar Location History'nin verilerini kullandığı için onu tamamen kapatmak pek de makul bir seçenek değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER