Bir serum askısında 4 hasta

Son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımlara rağmen hastanelerde oluşan kalabalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Bir serum askısında 4 hasta

Özellikle devlet ve üniversite hastanelerinin acil servislerinde çalışanlar yaşanan yoğunluk nedeniyle hastalara yetişmekte de zorluk çekiyor. Hürriyet gazetesi muhabiri Burak Coşan, İstanbul'un dört bir tarafındaki hastaneleri saat 22.00'den sonra gezti. Ortaya çıkan manzara korkunç. İşte Hürriyet muhabirinin izlenimleri.

İlk olarak Kartal Devlet Hastanesi. Acil serviste saat 22.00 itibariyle yoğun bir kalabalık var. 150’ye yakın kişi içerde muayene olmak için sırada. Acil müdahale gerektiren hastalar ise koridorda ya sedye üzerinde ya da tekerlekli sandalyelerde beklemede.

Buradan sonraki durak Bostancı’daki Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yakın zamanda Sancaktepe’ye taşınması beklenen hastanenin acil servisinde de durum pek farklı değil. Bekleme süreleri burada da bir hayli uzun. Bazı hastalar bekleme süresini koltuklarda uyuyarak geçiriyor. Her iki hastanede de yoğunluktan dolayı bir hastanın kalktığı sedyeye yeni bir hasta yatırılıyor, damar yolu açılıp bir an önce serum bağlanması gereken hastaların bekleme süresi 40 dakikayı buluyor.

Hastane turumuza Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ediyoruz. Acil servisin kapısından girebilmek bile mümkün değil. Hastalar doktorların kapısının önünde uzun kuyruklar oluşturmuş. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisi 2 kediye de ev sahipliği yapıyordu. Kediler hastaların sedyelerinde, doğumhanenin kapısının önünde rahatça dolaşabiliyor. Hatta bir kedi önce ‘enfekte atık’ kutusuna girip ardından acil müdahale odasındaki hastaların yanına rahatlıkla gidebiliyor.

Anadolu Yakası’ndaki hastanelerde son durak ise Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yoğun nüfusun olduğu bölgedeki hastanede de kalabalık hat safhada. Tomografi çekilmesi gereken birçok hasta sedyeler üzerinde sıranın kendilerine gelmesini bekiyor.

Ümraniye’nin ardından Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeyiz. Diğerlerine göre nispeten daha az yoğunluğun yaşandığı hastanenin acil servisindeki kan alma bölümünde bir an önce tahlillerini yaptırmak isteyen hastaların birbirlerini ittirdiğine şahit olduk. Hasta veya hasta yakını olmadığımız halde acil servisin neredeyse her yerine rahatlıkla girip, çıkabildik. Güvenlik sürekli hasta yakınlarını uyarmasına rağmen, acil müdahale odalarında hastaların dışında, hasta yakınlarının oluşturduğu bir kalabalık hakim.

Son olarak ise Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittik. Doktora görünebilen ‘şanslı hastalar’ bu kez tedavi için sıra beklemek zorunda. Serum takılması için bekleyen hastalar yatak olmadığı için ya tekerlekli sandalye de ya da normal sandalyelerde hemşireler tarafından tedavi ediliyor. Serumların takıldığı askılıkları 4 kişi birden kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER