Bodrum'da sel felaketi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 3 gündür süren sağanak yağış bu sabah etkisini artırarak ilçedeki derelerin taşmasına neden oldu.

Bodrum'da sel felaketi


Muğla’nın Bodrum ilçesinde üç gündür devam eden sağanak yağış ilçede yüzlerce ev ve iş yerini sular altında bıraktı. Bu sabahtan itibaren başlayan şiddetli sağanakta; Yalıkavak, Dereköy, Bitez, Geriş, Ortakent ve Gümbet mahallelerinde dereler taştı.

Sahil kenarındaki işletme sahipleri deniz ile sahil şeridinin birleşmesi ile dükkanlarını korumak için çuvallar koyarak kendi mendireklerini oluşturdu. Yol kotunun altında bulunan ev sahipleri ise tahtalar ve kum torbaları ile set kurmaya çalıştı.

SEL SULARI RESTORAN DUVARLARINI AŞARAK DENİZE ULAŞTI

Tonlarca su, evlerin ve Yalıkavak Mahallesi’ndeki balık restoranların içerisindeki duvarları yıkarak denize ulaştı. Gerişaltı Mevkii’nde ise birçok vatandaş evlerinde mahsur kaldı. İlçede Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ile zabıta ekipleri alarma geçerken, özel şirketlere ait iş makinaları ve işçiler de vatandaşın yardımına koştu. 

COVID-19 HASTASI YAŞLI ÇİFT EVİNDE MAHSUR KALDI

Yalıkavak Mahallesi Çökertme Caddesi’ndeki bağ evinde yaşayan ve koronavirüs teşhisi konulan 72 yaşındaki Mehmet Yalçınkaya ile eşi Meral Yalçınkaya evlerinde mahsur kaldı. Yaşlı çift ellerinde çizmelerle yatağın üzerinde kurtarılmayı bekledi. Mehmet Yalçınkaya “Bu suyun çekilmiş hali, nasıl temizleyelim? Devamlı su geliyor. Bizim kimsemiz yok. Sabah 8’den beri böyle” dedi.

Küçük yaşta torunları olduğunu belirten Meral Yalçınkaya ise “Çocukları var küçük, onlarda kalamıyoruz. Torunlarımızı düşünmek mecburiyetindeyim. Ya bende de çıkarsa? Şimdi dedeleri pozitifken yasal olmaz. İçine sinmez adamın, ee burada da böyle oturulmaz” diye konuştu.

YILLAR ÖNCE DERE YOLUNU KAPATTILAR, DOĞA İLE OYNARSAN BÖYLE OLUR

Yalıkavak Mahallesi’nde yaşayan Tanıl Candil ise sosyal medya üzerinden yaptığı video paylaşımda şunlara yer verdi:

“O doğal dereyi kapatırlarsa burada yıllar önce, o doğal dereyi, şimdi açtılar güya. O doğal dereyi kapatırsan böyle olur işte. Buradan akan doğal bir dere vardı, kapattılar yıllar önce. Yok abi yok yok. Yok geçilmiyor. Yapacak bir şey yok. Bak hep mağdur içeride şu an insanlar. Yağmur yarına kadar dinmeyecekmiş. Hayat böyle işte. Doğa ile oynamayacaksın. Geçilmiyor da karşıya, denedim, sürüklüyor. Buralar hep sular altında. Bütün dükkanlar sular altında. İnsanlarda içeriden dışarıya çıkamıyorlar. Allah yardımcıları olsun.”

TONLARCA MANDALİNA DENİZE GİTTİ

Bitez Deresi’nin taşması sonucu mandalina bahçeleri de sular altında kaldı. Şiddetli rüzgarın etkisi ile yere dökülen tonlarca mandalina sel suları ile sürüklenerek denize döküldü.

BELEDİYE EKİPLERİ KIRMIZI ALARMA GEÇTİ

Bodrum Belediyesi ise sosyal medya ve anonslarla vatandaşlara dışarı çıkılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Belediyeden yapılan açıklamada “İlçemizde devam eden yağışlardan dolayı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızdan dikkatli ve tedbirli olunmasını, gerekmedikçe evlerinden çıkmamalarını rica ediyoruz” denildi.

anka

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER