Kadınların yüzde 80'i mobbinge uğruyor

SES, Sağlık ve Sosyal Hizmet Alanında Kadına Yönelik Şiddet Araştırması'nın raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Kadınların yüzde 80'i mobbinge uğruyor

 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) "Sağlık ve Sosyal Hizmet Alanında Kadına Yönelik Şiddet Araştırması'nda" araştırmaya katılan 617 kadından 502'si işyerinde psikolojik şiddete maruz kaldığını, kadınların yüzde 80'i de yöneticileri tarafından mobbinge uğradıklarını belirtti.

 SES, değerlendirme raporunun araştırmaya katılan 617’si kadın 663 kişinin yanıtları esas alınarak hazırlandığını açıkladı. SES'in "AKP’nin cesaretlendirdiği eril zihniyet, katilleri koruyan, cezasız bırakan eril yargı kararları failleri cesaretlendirmeye devam etmektedir. Şiddet araştırmasında, iktidarın kadın düşmanı politikalarının bir yansıması olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Yıllardır yılmadan söylediğimiz 'Kadına Yönelik Şiddet Münferit Değil, Politiktir’' ifadesinin doğruluğu anket sonuçlarında da net olarak görüyoruz" açıklamasıyla paylaştığı raporda dikkat çeken sonuçlar şöyle:

KADINLARIN YÜZDE 68'İ YÖNETİCİSİ TARAFINDAN PSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ

Rapora göre, araştırmaya katılan kadınlardan 502'si işyerinde psikolojik şiddete maruz kaldığını söyledi ve kadın katılımcıların yüzde 68’i yöneticilerin psikolojik şiddetine uğradığını belirtti. Psikolojik şiddete maruz kalan kadınların yüzde 71'li lisans mezunu ve yüzde 59'u evli.

KADINLARIN YÜZDE 80'İ MOBBİNGE UĞRUYOR

Araştırmada, kadınların yüzde 80’i meslek hayatında mobbinge maruz kaldığını, yine yüzde 80’i de yöneticileri tarafından mobbinge uğradığını ifade etti. En fazla mobbinge maruz kalan kesim yüzde 71 ile lisans mezunu olanlar ve yüzde 47 ile hemşireler. 

KADINLARIN YÜZDE 69'U SOSYAL MEDYADAN RAHATSIZ EDİCİ MESAJ ALMIŞ

Kadın katılımcıların yüzde 35'i ekonomik şiddete maruz kalırken, dijital şiddete maruz kaldığını ifade eden kadınların yüzde 69’u 'rahatsız edici takip ve sohbet' seçeneğini işaretledi.

CİNSEL ŞİDDET GÖREN KADINLARIN YÜZDE 78'İ PSİKOLOJİK DESTEK ALMAMIŞ

Araştırmada, kadınların  yüzde 26’sı cinsel şiddete maruz kaldığını, bu katılımcıların yüzde 7’si şiddet riskinin halen devam ettiğini bildirdi. Raporda, kadınların en çok erkek arkadaşları, sevgilileri ve eşleri tarafından cinsel şiddete maruz kaldıkları görüldü. Raporda, cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 78'inin "Hiç bir psikolojik destek almadığını’’ belirtmesi dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER