Mavişehir'e Filamingo Doğa Parkı geliyor

Mavişehir Kıyı Rehabilitasyon Projesi kapsamında yapılan kıyı tahkimatı arkasında alanın doğal dokusunu oluşturan tuzcul sulak alanlar, proje kapsamında kontrollü olarak yeniden oluşturulacak

Mavişehir'e Filamingo Doğa Parkı geliyor


Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması projesi kapsamında hayata geçirilecek Flamingo Doğa Parkı ile kentlinin Gediz Deltası hakkında bilgi sahibi olması, bu bölgeyi deneyimlemesi yoluyla koruma-kullanma bilincine sahip olması hedefleniyor. 

. Bölgedeki kuş popülasyonu için de önemli yaşam alanları yaratılacak.  Yurttaşları doğa ile buluşturacak doğa parkında ziyaretçi merkezi, deniz içi doğa dersliği, ahşap platformlar, tuzcul sulak alan düzlükleri, kuş gözlem kuleleri, kuş tünekleri gibi üniteler yer alacak. Ayrıca alanda alternatif ve seyir amaçlı bisiklet yollarının yapılması planlanıyor.

DOĞA BULMACALARI TASARLANACAK

Flamingo Doğa Parkı’nı ziyaret edenler için her yaş grubunun oynayabileceği doğa bulmacaları tasarlanacak. Ziyaretçilerin Gediz Deltası’nda yer alan biyolojik çeşitlilik, doğal zenginlik ve kültürel miras hakkında bilgi edinmesi, çevresine dair farkındalık geliştirmesi ve doğanın korunması konusunda bilinçlendirilmesi oyunlaştırılarak sağlanacak. 

BALIKÇI BARINAĞI'NA KUŞ GÖZLEM ÜNİTESİ KURULDU

Projenin ilk etap çalışmaları kapsamında Bostanlı Balıkçı Barınağı’nın çıkışına Flamingo Doğa Parkı Bilgilendirme Noktası kuruldu. Gölgelikli toplanma ve oturma alanında 10 adet bilgilendirme panosu bulunuyor. Bu panolarda Gediz Deltası hakkında genel bilgiler, deltanın oluşumu, bölgede yaşayan kuşlar, lagünler, kıyı bataklıkları, deltanın sahip olduğu biyoçeşitlilik, deltada balıkçılık, sazlıklar, Üçtepeler ve balıklar konu başlıklarında bilgilendirmeler yer alacak. Bu ünite aynı zamanda delta boyunca yapılacak kuş gözlem aktivitelerinin buluşma ve başlangıç noktası olacak. Ayrıca balıkçı barınağının içerisinde “Kuş Gözlem Ünitesi” oluşturuldu. Gölgelikli gözlem alanı ve oturma yüzeylerinin yer aldığı ünitede bu bölgede gözlemlenebilen Pelikan, Martı, Sumru, Batağan, Karabatak, Flamingo ve Sakarmeke türleri ile ilgili bilgilendirme panoları yer alacak. 

"İNSANLARI DOĞAL YAPIYLA BULUŞTURMAYI HEDEFLİYOR

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, projenin bölgenin doğal dokusunu geri kazandırmayı ve insanları doğal yapıyla buluşturmayı hedeflediğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklama ise şöyle oldu:

“Burası, bir metropolle bu kadar iyi bir sulak alanın kesiştiği yegâne bölge. Ekolojik ve ekonomik olarak çok önemli bir alan. Bölgeye 1998 yılında RAMSAR statüsü verildi, 2000 yılında da doğal sit alanı ilan edildi. İzmir’e yakın olmasına rağmen bu alanın önemi geç fark edildi. Bölgenin kâğıt üzerinde yasalarla korunması yeterli değil. İnsanların bu alanı tanıması, değerini bilmesi gerekiyor. Niye sulak alana ihtiyacımız var sorusunun cevabı önemli. Gediz Deltası olmasa Körfez’de balık çeşidi bu kadar fazla olmaz, yani bu canlılık olmaz. Türkiye’nin tuz üretiminin üçte biri bu bölgeden karşılanıyor. Çok sayıda kıyı balıkçısı geçimini buradan karşılıyor. Bu nedenle Gediz Deltası ve Flamingo Doğa Parkı, Yaşayan Parklar projesinin odak noktalarından biri.”
 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER