Mersin'de çiftçinin protesto eylemine polis engeli

Mersin’in Bozyazı ilçesinde ‘ellerinden tarım arazilerinin alınmasını’ protesto eden çiftçilere polis izin vermedi.

Mersin'de çiftçinin protesto eylemine polis engeli


Mersin’in Bozyazı ilçesinde Milli Emlak Şefliği tarafından tarım arazisi kiralanacağı duyuruldu. Kasım 2018’e kadar “Bozyazı Milli Emlak Şefliği ’ne müracaat edin, kullanmış olduğunuz arazileri sizlere kiralayalım” denilerek reklam verildi ancak bu arazilerin ihalesi iptal edildi. Gerekçe “Millet Bahçesi yapılacak” oldu. Çiftçiler dün durumu protesto etmek istedi, ancak polis pandemi nedeniyle izin vermedi.

'AKP KONGRELERİNE ŞÖLENİ UYGUN GÖRENLER'

Çiftçilere destek olmaya giden CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP kongrelerine pandeminin engel olmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Haklarını aramak isteyen çiftçilerimize yapılan bu muamele kabul edilemez. Pandemi gerekçesiyle haklarını aramak isteyen köylümüzü dağıtmak isteyenler dönüp AKP kongrelerine baksınlar. Yaptıkları lebalep kongrelerde pandemi tehlikesi yok mu? Binlerce insanı sıkış tepiş kongre salonlarına toplarken virüsün yayılma tehlikesi yok mu? Bu virüs AKP’lilere bulaşmıyor mu? Hak arayanlara pandemi engelini, AKP kongrelerine şöleni uygun görenler utanmıyorlar mı?

‘KÖYLÜLERİMİZİN YANINDAYIZ’

Çiftçilerimizin müracaatlarını ya dikkate almamış ya da bu bölgedeki tarım alanlarını millet bahçesi yapacağız gerekçesiyle ve türlü bahanelerle oyalamışlardır. Söz konusu başvuru süresi tamamlandıktan sonra dahi dışarıdan gelen, bölgeyle ilgisi olmayan kişilere köylümüzün kullandığı tarım arazileri kiraya verilmiştir. Sonuç olarak Bozyazılı çiftçilerimizin yıllardır ekip biçtikleri ve geçim kaynakları olan tarım arazileri ellerinden alınarak çiftçilerimiz sefalete terk edilmiştir. Dünyada az gelişmiş ülkelerde uygulanan bu sisteme karşı çıkan köylülerimizin yanındayız

‘BU TALİMATI KİM VERİYOR?’

16 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de, 400 sıra no’lu Milli Emlak Genel Tebliği yayımlanmasından sonra geriye kalan tarım arazilerini kiralamak isteyen bölgedeki çiftçilerimizin yapmış oldukları başvuruların hiçbiri yine dikkate alınmamıştır. Geçimlerini sağlamak için çırpınan çiftçilerimiz, Bozyazı Emlak Şefliği ‘ne giderek, ‘400 Sıra No’lu tebliğden neden yararlanamıyoruz?’ dediklerinde, kendilerine ‘yukarıdan talimat var işlem yapamıyoruz’ yanıtını aldıklarını ifade ediyorlar. Yukarıdan bu talimatı kim veriyor? Yukarıdan talimat verenler, kirli ellerini Bozyazılı çiftçilerimizin üzerinden çeksinler. Buradan iktidara sesleniyorum: Köylümüzün, çiftçimizin ekmeği ile oynamayın.”

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER