Son bir ayda 31 sağlıkçı şiddete maruz kaldı

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Sağlık- Sen, kasım Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu açıklayarak, geçtiğimiz ay 31 sağlık emekçisinin şiddete, 1 sağlıkçının ise tacize maruz kaldığını duyurdu.

Son bir ayda 31 sağlıkçı şiddete maruz kaldı

Sağlık-Sen’in açıkladığı Kasım Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’na göre bir ayda 16 olayda 31 sağlık emekçisi şiddete maruz kaldı. 27 saldırganın karıştığı olayların 15'i sözlü ve fiili olarak gerçekleşirken, bir sağlıkçı ise taciz edildi.

6'SI TUTUKLANDI 10'U HAKKINDA İŞLEM YAPILMADI

Raporda, olayların 6’sının hastalar, 4’üünün hasta yakınları ve 6’sının da ‘kendini bilmez kişiler’ tarafından gerçekleştirildiği açıklandı. Saldırganların 11’nin ifadesi alınırken, 6’sı tutuklandı, 10’u hakkında ise işlem yapılmadı.

Saldırıların 10’u hastane ve aile sağlığı merkezinde, 6’sı sahada yapıldı. Saldırıların 5’i hekim, 4’ü hemşire, 6’sı filyasyon ve 16’sı diğer sağlık çalışanlarına yönelikti.

Kasım Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları söyledi:

“Gün geçmiyor ki bir sağlık çalışanımızın darp edildiğini, hakarete maruz kaldığını duymayalım. Şiddet artık hastane koridorlarını aşmış durumda. Sahada görev yapan sağlık çalışanlarımız saldırılara maruz kalıyor, canlarına kast ediliyor. Olayın vahametini ortaya koymak için bu raporu aylardır çıkartıyoruz. Hazırladığımız raporları kamuoyuyla paylaşıyor, duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki olayların şekli, yeri ve faili değişse de sonucu değişmiyor. Sağlık çalışanlarına şiddetin önüne bir türlü geçilemiyor. Şiddetin önüne geçmek için kalıcı politikalar ortaya konmalı. Şiddet kimsenin yanına kâr kalmamalı. Toplumsal duyarlılık artırılmalıdır. Bu noktada kimse sorumluluk almaktan korkmamalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER