Umut Gündüz davasında karar açıklandı

Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü olarak kullandığı aracıyla çarparak ölümüne yol açan Çağdaş Şenyüz’e, “iyi hal indirimi” ile 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi.

Umut Gündüz davasında karar açıklandı


19 yaşındaki lisanslı bisiklet sporcusu Umut Gündüz, 15 Temmuz 2020 tarihinde, antrenman sonrası bisikletiyle evine giderken, alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün arkadan çarpıp kaçması sonucu yaşamını yitirmişti.

Şenyüz hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçlaması ve 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Bir önceki savcı, Umut Gündüz’ün ölümüne sebep olan Şenyüz'ün “taksirle öldürme” suçlaması ile 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istemişti.

Yargılamanın karar duruşması, bugün Ankara 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmayı CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da takip etti.

Sanık Çağdaş Şenyüz, duruşmada; aileye başsağlığı dileyerek, “Pişmanım. Türk adaletine güveniyorum” dedi.

“ELİNDE OĞLUMUN KANI VAR”

Baba Menderes Gündüz; Çağdaş Şenyüz için “Mahkeme ve polisin tutumuyla korunuyor. Taraflı bir karar çıkacağını düşünüyoruz. Ağır cezada kasten adam öldürme ile yargılanması gerekiyor” diye konuştu. Anne Asuman Gündüz de “526 gündür hiçbir pişmanlık yoktu. Şimdi nasıl pişman oldun? Sen oğlumun katilimin, ellerinde oğlumun kanı var” dedi.

Aile avukatları, mahkemenin; dosyanın, ağır ceza mahkemesine gönderilmek üzeri görevsizlik kararı vermesi gerektiğini belirtti. Avukatlar, bu mahkemenin vereceği bir hapis cezasının ise Şenyüz’ün kaçma şüphesi ile doğrudan infaz edilmesini talep etti.

Baba Gündüz, son sözünde sanık Şenyüz’ün oğluna çarptıktan sonra yardım etmek yerine “hızını dahi kesmeden evine giderek uyuyacak kadar vicdansız olduğunu” söyledi.

Hakim kararını açıkladı. Mağdur aile avukatlarının görevsizlik talebi reddedildi. Şenyüz hakkında; “alkollü olduğu” gerekçesiyle artırılan cezanın, tüm duruşmalara katıldığı değerlendirmesi ve “iyi hal” gerekçesiyle indirilmesine karar verildi. Sonuç olarak sanık Şenyüz, 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezanı çarptırıldı. Şenyüz hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı ve tutuklama kararı verilmedi.

Baba Gündüz, “Kasıtlı olarak 5 yılın altı cezası verildi. Katilsiniz, kaleminizde, elinizde kan var. Bu durumda yargılanacaksanız” dedi. Babanın bu sözleri hakim tarafından duruşma tutanağına yazdırıldı.

Kararın ardından Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Baba Menderes Gündüz, hakim ve savcıya tepkisini sürdürdü. Gündüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın 1998 yılında yaptığı trafik kazasını anımsatarak, “98’de Cumhurbaşkanının oğlunu kurtarabilmek için yapılan emsal teşkil eden bu karar 20 yıldır yakamıza sarıldı. Bu iktidar, yasalar değişmediği sürece hukuksuzluk, adaletsizlik sizi de götürecek” dedi.

“EVİMDE BUNU TATTIM”

Baba Gündüz, adalet ararken polis tarafından engellendiklerini ve hakimlerin kendilerine kötü tutum aldığını aktararak; “Ben bir babayım. Çocuğumun ve ailemin yaşam hakkını korumakla görevliyim. Bunu yaptığım için polisten tehdit edilerek, mahkeme tarafından aba altında sopa gösterilerek, terbiye edilmeye çalıştım. Buradan çıkacak büyük karar 98’de verilen yanlış kararı da sorgulayacaktı. O zaman Türkiye yaşanabilir hale dönüşecekti. Tek adam rejiminin getirdiği cezasızlık ve hukuksuzluk iliklerimize kadar işlemiz. Ben bir yurttaş olarak evimde bunu tattım ve yaşadım” diye konuştu.

“SON 20 YILDIR ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINI DEFNEDİYOR”

“Son 20 yıldır anne ve babalar çocuklarını defnetmiyor, anne ve babalar çocuklarını defnediyor” diyen Gündüz, genç ölümlerinden bahsetti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, son iki yılda 291 bisiklet sürücüsünün bisiklet cinayetlerinden hayatını kaybettiğini belirterek, Umut Gündüz davasında hakimin kendilerini duruşma salonuna almak istemediğini söyledi. Gergerlioğlu, “Aleniyet ilkesi çiğnenmek istendi” dedi.

Gergerlioğlu, bisiklet cinayetlerine karşı yasal değişiklik için çabaladıklarını ancak AKP’nin değişikliğin önünü açmadığını kaydetti.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, zırhlı araçların ezdiği çocukları anımsatarak, “Sokak artık yayalar, zırhlı araçların ezdiği çocuklar ve bisikletliler için gerçekten ciddi tehlike haline gelmiş durumda” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER