Yaşanabilecek iki gezegen!

NASA, Trappist-1 yıldız sistemindeki gezegenler ve içlerindeki karmaşık yapıyı modelledi. Araştırmanın sonucunda, yedi gezegenden ikisinde yaşanabilir koşullar olabileceği belirtildi.

Yaşanabilecek iki gezegen!

Gökbilimciler, geçen yıl keşfedilen Dünya büyüklüğündeki yedi gezegenden ikisinde yaşamın mümkün olabileceğini belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre NASA, Güneş sistemi dışındaki Trappist-1 yıldızının yörüngesinde Dünya büyüklüğünde yedi gezegen keşfetmişti. Bu keşif, dünya dışında bir yerlerde yaşam olup olmadığını bulmak için hayati bir adım olarak nitelenmişti.

Gezegenleri daha yakından incelemeye başlayan bilim insanları, yeni bir araştırma için Trappist-1 yıldız sistemindeki gezegenler ve içlerindeki karmaşık yapıyı modelledi. Gezegenlerde, ısı kaynağı ve su olup olmadığı inceleyen araştırmacılar, modellenen yedi gezegenin altısında, buz ya da sıvı halinde su olabileceği sonucuna vardı.

Bir sonraki aşama, gezegenlerin yüzeyindeki ısı miktarının anlaşılmasına yönelikti. D gezegeninde ortalama ısının 15 derece olduğu hesaplandı. Bu, dünyadaki ortalama sıcaklığa çok yakın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER