Çankaya'da 2021 yılında 57 bin 638 denetim yapıldı

Çankaya İlçesi'nde, 123 mahallede hizmet veren Çankaya Zabıtası 2021 yılında 57 bin 638 denetim gerçekleştirdi.

Çankaya'da 2021 yılında 57 bin 638 denetim yapıldı


Çankaya Belediyesi Zabıta ekipleri, 2021 yılında 57 bin 638 denetim gerçekleştirdi. İşletmelerin vergi levhalarının ve ruhsatlarının yanı sıra imalathanelerin ve hizmet işletmelerinin temizliğini denetleyen ekipler, evrakı eksik ve hijyen kurallarına uymayan işletmelere idari yaptırım uyguladı.


Sıhhi, gayri sıhhi, eğlence, umumi temizlik, Pazaryeri, lokanta, pastane, fırın, balıkçı, bakkal, market, kuruyemiş, kasap, berber ve kuaför denetimi yapan ekipler, 34.202 işletmeye uygunluk, 18.309 işletmeye ihtar, 4.254 işletmeye idari yaptırım karar tutanağı, 873 işletmeye de durum tespit tutanağı düzenledi. Ekipler, inşaat ve hafriyat, oto galeri, gürültü ve seyyar gibi konularda ise 18 bin 807 denetim gerçekleştirdi.  

Sağlığa tehdit oluşturabilecek uygulamalara göz yummayan ekipler, öncelikle işletmelerde bulunması zorunlu evrakları kontrol ediyor. İşletmelerin; işyeri açma ve çalışma ruhsatı, ilan, reklam ve vergi levhası tasdiklerini kontrol eden ekipler, gıda işletmelerindeki ürünlerin tazeliği ve son kullanma tarihlerini incelemeye de özen gösteriyor.

HAKSIZ REKABETE GEÇİT YOK

Çankaya Belediyesi Zabıta ekiplerinin 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiği denetimler hakkında açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, halk sağlığını tehdit eden, haksız rekabet ortamı yaratan her türlü faaliyetin karşısında olduklarını ve belediye olarak bu durumu kararlılıkla önlediklerini söyledi.

Çankaya halkına konforlu ve sağlıklı bir yaşam sunmak için çalıştıklarını dile getiren Alper Taşdelen, “Zabıta Ekiplerimiz 7/24 her saat görevinin başında. Vatandaşlarımızdan gelen şikayetler de zabıta ekiplerimiz tarafından değerlendirilerek gerekli işlem ve uyarılar yapılıyor. Halkımızın sağlığı ve huzuru her şeyin önünde geliyor. Seyyar satıcılara yönelik Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri ile birlikte çalışıyoruz. Özellikle halk sağlığını tehdit eden, hijyenden uzak ve yasal olmadığı halde seyyar satış yapanların faaliyetine son vermek konusundaki kararlılığımız daima sürecek” diye konuştu.

VATANDAŞ 7/24 ULAŞABİLİYOR

Çankaya’da denetimlerin her yıl daha etkin hale getirildiğini, öncelikle hizmet satın alan vatandaş olmak üzere esnafın eksiklerini gidermelerine yönelik zaman tanıdıklarını belirten Alper Taşdelen, "haberli denetim" ile sağlıklı sonuç aldıklarını kaydetti. Yıl içerisinde vatandaşlardan gelen 18 binden fazla talep ve şikayetin ekiplerin anında değerlendirdiğini söyleyen Taşdelen, vatandaşların 444 06 01 ve 230 75 51 numaralı telefonlardan başvurabileceklerini belirterek, “Çankayalıların huzuru ve sağlığını tehdit eden tüm olumsuzluklara karşı Belediyemizin kapıları sonuna kadar açık. Günün her saati görev başındayız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER