ABD'de Tip 1 diyabet ilacına onay

ABD'de Tip 1 diyabet ilacına onay

ABD'de Tip 1 diyabet ilacına onay: 3 yıl geciktirebilir


Uzmanlar, hastalık sürecini geciktirmenin, özellikle bu süre boyunca günlük insülin almak veya şekerlerini yoğun bir şekilde izlemek zorunda kalmayacak gençler için çok önemli olabileceğini söylüyor.


Tip 1 diyabet hastalığının vücuttaki gelişimini geciktirecek bir immunoterapi ilacı ABD'de onaylandı. Uzmanlar, teplizumab adlı ilacın diyabet tedavisinde "yeni bir çağ" açtığını ve ilk defa yalnızca semptomlarla değil, hastalığın kendisiyle mücadele edildiğini belirtiyor.
İlaç, bağışıklık sistemini yeniden programlayarak yanlışlıkla insülin üreten pankreas hücrelerine saldırmasını engellemeye çalışıyor. İlacın başka ülkelerde de onaylanması bekleniyor.

Hastalığı 3 yıl geciktirebilir
Dünyada yaklaşık 8,7 milyon kişinin diyabet hastalığıyla yaşadığı tahmin ediliyor. Tip 1 diyabette bağışıklık sistemi yanlışıkla pankreastaki insülin üreten hücreleri hedefliyor. Pankreas insülin üretimini bıraktığında kandaki glikoz miktarı artıyor. Glikoz, kandaki en temel şeker türü ve vücut hücreleri için ana enerji kaynağı. Tip 1 diyabette kan şekeri seviyeleri kontrol edilemeyebiliyor ve ancak vücuda insülin enjekte edilerek tekrar kontrol altına alınabiliyor. G ünlük insülin takviyeleri diyabet hastaları için bu yüzden çok önemli.
2019'da yapılan bir araştırma, yeni ilacın yüksek risk altındaki bazı kişilerin hastalığı geliştirmesini ortalama 3 yıl geciktirebileceğini tespit etti.
Ayrıca diyabet hastalarının daha uzun bir süre kan şekerlerini sağlıklı bir düzeyde tutabileceği ve böylece böbrek veya göz hastalığı gibi yüksek kan şekeri komplikasyonlarından korunabileceği düşünülüyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2022, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER