Erdoğan ve Zelenski ile bir araya geldi

Erdoğan ve Zelenski ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaş sonrası ilk kez Ukrayna'ya gitti. Lviv'e varan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile bir araya geldi. Erdoğan ve Zelenski'nin Potoçki Sarayı'ndaki görüşmesi, saat 14:40'da başladı.

Polonya üzerinden geçti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv’e ziyaret düzenliyor. Karayolu ile Lviv’e geçmesi beklenen Erdoğan, Polonya'ya vardı.

Erdoğan, özel uçak "TUR" ile resmi ziyarette bulunmak üzere saat 09.15'te Ukrayna'ya gitti. Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek ile diğer yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da eşlik ediyor.

Zelenski ve Guterres ile bir araya gelecek

Erdoğan, Zelenski ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in bir araya geleceği görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. BM tarafından iki gün önce yapılan açıklamada, Genel Sekreter Guterres'in, 18 Ağustos'ta Ukrayna'nın Lviv kentinde Zelenski ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği ve İstanbul'daki tahıl koordinasyon merkezini ziyaret edeceği belirtilmişti.

Tahıl Krizi ve İstanbul çözümü

Dünyayı etkisi altına alan ve büyük bir endişe yaratan gıda krizi çözümü için Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasının imza töreni Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres'in katılımıyla 22 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleştirilmişti. Sözkonusu anlaşmayla birlikte İstanbul'da Müşterek Koordinasyon Merkezi kurulması kararı alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuştuğu Eyüpsultan Meydanı'nda düzenlenen "41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni"nde gerçekleştirilen Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza törenine ilişkin, "Hububat meselesiyle alakalı sıkıntıları aşarak imzalar atılacak, bu imzalarla birlikte dünyaya müjdeyi vereceğiz" demişti.

Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a FETÖ hatırlatması Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a FETÖ hatırlatması

Ukrayna: Erdoğan ve Guterres, Zelenski'ye ateşkes önerebilir

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Arestoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in Devlet Başkanı Zelenski’yi diplomatik çözüm konusunda ikna etmeye çalışabileceklerini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestoviç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Feygin Live isimli YouTube kanalına demeç veren Arestoviç, "Erdoğan ve Guterres’in Ukrayna liderini diplomatik çözüme ve ülkenin güneydeki toprakları geri almaktan vazgeçme konusunda ikna etmeye çalışıp çalışmayacakları" şeklinde sorulan soruya, “Belki de çalışacaklar. Fakat ben onun (Zelenskiy’in) buna ne şekilde yanıt vereceğini dile getirmekten bile korkuyorum” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta başlayan saldırılarının ardından ilk kez Ukrayna'ya gitti. Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün Lviv'de bir araya gelecek.(halktv)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER