58 yaşında üniversite diploması aldı

58 yaşında  üniversite diploması aldı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Mesleki Eğitim Merkezi’nde önceki yıl başlatılan telafi eğitimine katılan ve bu sayede meslek lisesi diploması alan 58 yaşındaki Tarık Erdil, üniversiteli oldu. Tarık Erdil’e teşekkür belgesi veren Burhaniye Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan, 200’ün üzerinde ustanın meslek lisesi diploması sahibi olduğunu söyledi.

Marangozluktan emekli Burhaniye Belediye Meclis üyesi Tarık Erdil, Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki telafi eğitimimi tamamladı ve meslek lisesi diploması aldı. Erdil, ilk kez girdiği üniversite sınavlarında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mimari El Sanatları Bölümü’nü kazandı, ayrıca Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü’ne de kaydını yaptırdı. Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan, Erdil’i kutladı ve kendisine teşekkür belgesi takdim etti.

"GEÇ DE OLSA AYNI DİPLOMAYI ALDIK"

Üniversiteli olma sevinci yaşayan iki çocuk babası Tarık Erdil, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl devletin verdiği bir imkandan yararlanarak Burhaniye Çıraklık Eğitim Merkezi’nde telafi eğitimine katıldım. Diploma telafi eğitimi verildi. Biz, bir yıl sınavlara girdik. Eğitimi tamamladıktan sonra, sonuç olarak 4 yıllık diploma sahibi olduk, arkadaşlarla birlikte. Üniversite sınavlarında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mimari El Sanatları Bölümü’nü kazandım. Onun akabinde de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim’de Yerel Yönetimler Bölümü’ne de kayıt yaptırdım. Şu anda yani hiç hayalimde olmayan şeyler oldu. Hayat bizi bu yaştan sonra farklı noktaya getirdi. Tabii önümüzde süreç var. Bir deneyeceğiz şansımızı, okumaya çalışacağız. Arkadaşlar, tavşan gibi koştular, liseyi bitirdiler. Biz, kaplumbağa gibi biraz geç de olsa aynı diplomayı aldık. Üzerine de koymaya çalışıyoruz. Yani söyledikleri gibi, yarınlarda eğitim şart. Ben, burada bize destek olan başta sayın müdürümüze ve öğretmenlerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah, katkımız olur esnafımıza. 

"200'E YAKIN ÖĞRENCİ BU İMKANDAN YARARLANDI"

Tarık Erdil’i kutlayan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan ise şöyle konuştu:

"Diploma telafi eğitimi programımız, 2020 yılında çıkan bir yasa ile yürürlüğe girdi. Şu anda mevcut öğrencilerimizle beraber dışardan daha önce ustalık belgesi almış olan vatandaşlarımız, telafi eğitimiyle beraber ustalık belgesinin yanında diploma almaya hak kazanıyorlar, meslek lisesi mezunu olmaya hak kazanıyorlar. Bu, büyük bir imkan. Şu anda 200’e yakın öğrencimiz bu imkandan yararlandı. Geçtiğimiz yıl 125’in üzerinde öğrencimiz mezun oldu. Bu öğrencilerimizden bir tanesi de eski çalışanlarımızdan Tarık Erdil, üniversite sınavına girerek başarılı oldu. Bu, öğrencilerimize büyük bir örnek teşkil ediyor. Başarı diliyoruz kendisine. Bu noktada birçok esnafımızı hem meslek lisesi mezunu olmaları ve isterlerse üniversiteye devam etme şanslarını kullanmaları adına okulumuza kayda bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2022, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER