İBB Teknoloji Atölyelerine başvuru başladı

İBB Teknoloji Atölyelerine başvuru başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği İBB Teknoloji Atölyeleri’ne yeni dönem eğitimleri için başvurular bugün itibarıyla başladı. 24-25 Eylül’de yapılacak sınavlar sonucunda belirlenecek bin 320 öğrenci eğitimlere katılabilecek.

İBB'den yapılan açıklamada, İBB Teknoloji Atölyeleri'nin teknoloji üreten ve geliştiren bireylerin yetişmesi için geçen yıl açıldığı hatırlatıldı. Açıklamaya göre, İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde kurulan atölyelerde İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlere teknoloji üretiminin temelini oluşturan eğitimler veriliyor. Atölyeler, bu alandaki yeteneklerin keşfedilerek ortaya çıkarılmasını, çocukların ve gençlerin teknoloji üretimi konusunda teşvik edilmesini ve bunun için uygun zeminin hazırlanmasını sağlıyor. 

SINAV BAŞVURULARI 5 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Geçen eğitim döneminde bin 355 öğrenci İBB Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gördü. 8 ay süren eğitimlerin sonunda öğrenciler atölyelerden mezun olarak katılım belgelerini aldı. Atölyelerin 2022–2023 eğitim öğretim dönemi çalışmalarına katılacak öğrencilerin belirlenmesi için 24 ve 25 Eylül’de sınav düzenlenecek. Sınavda öğrencilerin Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin yanı sıra algoritma ve öğrencilerin problem çözme becerileri değerlendirilecek. Sınava başvurular bugünden itibaren teknolojiatolyeleri.ibb.istanbul internet sitesi üzerinden yapılmaya başlandı. Sınava 4., 5., 6., 7., 9. ve 10. sınıf düzeyinde öğrencilerinin başvuruları kabul edilecek. Başvurusu onaylanan öğrencilere sınav yeri ve saati SMS olarak bildirilecek. 

8 AYLIK ÇALIŞMA PROGRAMINA KATILACAKLAR

Atölye çalışmalarına bu yıl bin 320 öğrenci kabul edilecek. 48 eğitmen tarafından verilecek teknoloji eğitimlerine katılmaya hak kazanan öğrenciler eğitim takvimi ve oluşturulacak gruplar çerçevesinde çalışma programlarına dâhil olacaklar. İBB Teknoloji Atölyelerinde Boğaziçi Üniversitesi tarafından oluşturulan müfredat kapsamında ekim ayından itibaren 4. ve 5. sınıf öğrencilerine 4 ay süren bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinlikleri, bilgisayar oyunu tasarımı ve geliştirme, grafik tasarım ve üretim eğitimleri verilecek. 6., 7., 9. ve 10. sınıf öğrencileri ise 8 ay boyunca programlama ve kodlama, mobil uygulama geliştirme, grafik tasarım, yapay zekâ, robotik uygulamaları ve proje geliştirme eğitimlerine dahil olacaklar. 

EĞİTİMLERİN VERİLDİĞİ ATÖLYELER

İBB ile Boğaziçi Üniversitesi iş birliğinde verilen teknoloji eğitimleri; İBB Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi, Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi, Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi, Beyoğlu Zemin İstanbul, Güngören İBB Erdem Beyazıt Kültür Merkezi ve Pendik Dolayoba olmak üzere 8 atölyede gerçekleşiyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER