YKS tercihlerinde öğrencilere ücretsiz destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre en doğru tercihi yapmak isteyen gençlere destek olacak

YKS tercihlerinde öğrencilere ücretsiz destek

Yarından itibaren İstanbul’un 22 meydanında kurulan tercih platformları ve gezici mobil araçla ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. Meydanlara gelemeyenler için Alo 153 hattı da tercih yapmak isteyen gençlere rehber olacak.

Üniversiteli adaylarının 18 – 19 Haziran’da yapılan YKS sonuçlarının açıklanması ile tercih heyecanı da başladı. Yüz binlerce genç, geleceklerini inşa edecekleri mesleklerin ilk adımı olan üniversite eğitimi için tercih yapacak.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri ile üniversite seçimi konusunda yarından itibaren İstanbul’un meydanlarında gençlere ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek.

22 MEYDANDA GENÇLERE DESTEK

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hizmet verecek olan Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri YKS’ye giren gençlerin tercihlerini en doğru şekilde yapabilmelerine katkı sağlayacak. İstanbul’un 22 meydanında kurulan merkezlerde, gençlere puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanları gibi kriterlere göre tercihlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için destek olunacak.

125 KİŞİLİK REHBER VE UZMAN KADROSU

İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’nde bu dönem 60 rehber ve 65 uzman olmak üzere 125 kişilik ekip görev yapacak. Sorumlu personel her gün saat 10.00 ile 19.00 arasında gençlere danışmanlık yapacak. Sabit hizmet noktalarının yanında bir mobil Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezi de ihtiyaç duyulan alanlara giderek gençlere destek olacak.

İstanbul’da meydanlara gelemeyenler İBB’nin Çözüm Merkezi’ni arayarak destek alabilecek, 0212 153 00 00 numaralı telefonla da Türkiye’nin her yerinden İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’ne ulaşabilecek. Engel, hastalık veya herhangi bir nedenle meydanlara erişmeyenler de Alo 153’ü arayarak destek alabilecek. Gerekli durumlarda İBB ekiplerinin evlerine gelerek kendilerine yüz yüze destek vermelerini de talep edebilecek. Ayrıca tüm adaylar “tercih.ibb.istanbul” adresinde yer alan tercih sistemini kullanarak listelerini oluşturup daha sonra ÖSYM’nin sistemi üzerinden tercihlerini yapabilecek.

Geçen yıl yaklaşık 22 binden fazla gencin destek aldığı İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezlerinin bu tercih döneminde bulunduğu noktalar şunlar:

Avrupa Yakası: Aksaray Meydanı, Bağcılar Meydanı, Bakırköy Meydanı, Beylikdüzü Meydanı, Beşiktaş Meydanı, Esenler Meydanı, Esenyurt Meydanı, Gaziosmanpaşa Meydanı, Sultangazi Meydanı, Şirinevler Meydanı, Şişli Meydanı, Taksim Meydanı, Silivri Meydanı

Anadolu Yakası: Beykoz Meydanı, Çekmeköy Meydanı, Kadıköy Meydanı, Kartal Meydanı, Şile Meydanı, Pendik Meydanı, Sultanbeyli Meydanı, Ümraniye Meydanı, Üsküdar Meydanı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2022, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER