Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman

Aile Destek Programı ödemeleri  ne zaman


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile Destek Programı kapsamında yapılan ödemeler ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın ardından Aile Destek Programı ödemeleri gündem oldu. Başvuru yapmak isteyenler, Aile Destek Programı ödemeleri ile ilgili bilgileri merak etti. Peki, Aile Destek Programı ödemeleri ne kadar oldu?


AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Beştepe'de yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalar yaptı. Aile Destek Programı ödemeleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bütçeyi 40 milyar liraya yükseltiyoruz" dedi. Açıklamaların ardından vatandaşlar, Aile Destek Programı ödemeleri ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Geçen günlerde açıklamalar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aylık 450, 500, 550 veya 600 TL olarak verilen Aile Destek Programı ödemelerinin ilerleyen süreçte yapılacağını söylemişti. Peki, Aile Destek Programı ödemeleri ne kadar oldu? Eylül ayı aile destek parası ne zaman yatacak? İşte, Aile Destek Programı ödemeleri hakkında detaylar:

Aile Destek Programı ödemeleri ne kadar oldu?
Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile Destek Programı ödemeleri hakkında, "Bu dönemde 3 milyar liralık doğal gaz desteği vererek vatandaşlarımızı karda kışta sıcak bir yuvanın huzuruna kavuşturmakta kararlıyız. Türkiye Aile Destek Programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçesini de 25 milyar lira ilaveyle 40 milyar liraya yükseltiyoruz" dedi.

Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman?
Bakan Yanık, "Bu kapsamda 1,6 milyon haneye sosyal yardım ve dayanışma vakıflarımız aracılığıyla hak sahipliği verildi. İlk aşamada başvurusu onaylanan yaklaşık 831 bin haneye toplamda 427,9 milyon TL ödeme gerçekleştirdik. Geriye kalan hanelerimize ise ödemelerimizi önümüzdeki süreçte yapacağız. Böylece hak sahipliği kararı verilen toplamda 1,6 milyon hanemize ödemelerimizi gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

Aile Destek Programı ödemeleri, aylık olarak hazırlanan ödeme listeleri çerçevesinde merkezi olarak yapılmaktadır. Hak sahibi hanelere yapılacak ödemeler, hak sahipliği kararının alındığı Mütevelli Heyeti kararı tarihini içeren ay için başlar ve takip eden ay içinde ilk ödeme gerçekleştirilir. 2022 yılı Haziran ayı ile 2023 yılı Mayıs ayı arasındaki 12 aylık dönemde uygulanacak Aile Destek Programının son ödeme dönemi olan 2023 yılı Mayıs ayı ödemesi takip eden Haziran ayı içinde gerçekleştirilerek program sonlandırılacak.

Aile Destek Programı yardımı başvurusu nasıl yapılır?
Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

Aile Destek Programı yardımı başvuru şartları neler?
Başvuran kişinin;

''Türk vatandaşı olmaması,
Mavi Kart sahibi olması,
Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
18 yaşından küçük olması,
Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.''

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2022, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER