Atıktan türetilmiş yakıt talebi 5 kat arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ (İSTAÇ) verilerine göre, sanayi tesislerinin Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) talebi son bir yılda 5 kat arttı.

Atıktan türetilmiş yakıt talebi 5 kat arttı

Son yıllarda fosil yakıt maliyetleri artması üzerine üretim için doğal gaz, linyit, kömür gibi fosil yakıta ihtiyaç duyan tesisleri alternatif yakıtlara yönlendirdi. Daha ucuz olduğu için tercih edilen atıktan türetilmiş yakıt; geri dönüşümü ekonomik olmayan, kâğıt-karton, kauçuk, plastik, tekstil gibi atıklardan oluşuyor. Üretim tesislerine atıktan türetilmiş yakıt temin eden İBB’nin iştirak şirketi İSTAÇ, talebinde 5 kat arttığını açıkladı.

"24 BİN TON ALTERNATİF YAKIT ÜRETİYORUZ"

İSTAÇ Saha Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Eyyup Demirhan, Eyüpsultan Kemerburgaz Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) Tesisi’nde alternatif yakıt ürettiklerini anlattı. Eyyup Demirhan tesis hakkında şunları söyledi:

“Çimento, kireç üretim tesisleri ve termik santrallerde enerji ihtiyacını karşılamak için kömür, linyit ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar kullanılıyor. Ancak son yıllarda fosil yakıtların maliyetlerindeki artışlar bu işletmeleri alternatif yakıtlara yönlendirdi. Endüstriyel Atık Müdürlüğümüz bünyesinde işletilen atıktan türetilmiş yakıt tesisine, maddesel geri dönüşümü ekonomik olmayan ancak kalorifik değeri bulunan; kâğıt-karton, kauçuk, plastik, tekstil vb. endüstriyel atıklar kabul ediyoruz. Tesisimizde atıkların işlenmesi sonucu kalorifik değeri ortalama 4 bin 500-5 bin kcal/kg, klor ve kükürt değeri yüzde birden düşük olan alternatif yakıtlar olarak çimento fabrikalarına sevk ediliyor. Böylece fabrikaların ihtiyaç duyacağı fosil yakıt ihtiyacı azaltılarak ülke ekonomisine katkı sunuluyor.”

"YÜZDE 80 DAHA UCUZ"

Alternatif yakıtın faydalarını anlatan Eyyup Demirhan, kömür gibi fosil yakıtların yerine ikame edilebilen bu yakıtların ekonomik olarak yüzde 80 daha uygun maliyette ve alternatif yakıtların daha ucuz olduğu gibi daha çevreci bir yakıt olduğu bilgisini paylaştı.

Alternatif yakıt kullanıldığında atmosfere yaklaşık 3,5 kat daha az emisyon salınımı gerçekleştiğini belirten Demirhan, bu durumun aynı zamanda tesislerin işletme maliyetlerini de düşürdüğünü kaydetti.

Üretilen alternatif yakıt kalitesinin, atığın içeriğine bağlı olduğuna dikkat çeken Demirhan, “Ayrıca genelde yüksek hacim oranına sahip bu atıklardan atıktan türetilmiş yakıta üreterek, evsel atıklara karıştırılmasının önüne geçiyoruz. Böylece düzenli depolama sahalarımızın kullanım süreleri artıyor, işletme maliyetlerinden de tasarruf sağlıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER