Doğalgazda tarife sabit kaldı

Doğalgazda tarife sabit kaldı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yayımladığı ekim ayına ilişkin tarife tablosuna göre; doğal gazda mesken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı abonelerin tarifesi sabit kaldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Resmi Gazete’de yayınlanan faaliyet bazlı, nihai ve yeşil tarife tablolarına göre ise elektrikte de tüm abone gruplarının 1 Ekim'den itibaren geçerli olan tarifeleri değişmedi.

BOTAŞ, ekim ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde bugün yayınladı. EPDK’nın faaliyet bazlı, nihai ve yeşil tarife tabloları ise Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre; elektrik ve doğal gaza ekim ayında zam yapılmayacak. EPDK ve BOTAŞ tarafından yayınlanan veriler şöyle:

DOĞAL GAZDA TARİFE SABİT KALDI

BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ekimde uygulayacağı satış fiyatı sabit kalarak bin metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira oldu. Sanayi abonelerinin tarifesi, birinci kademe için bin metreküp doğal gaz fiyatı 7 bin 124 lira, ikinci kademe için ise 15 bin 833 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğal gazın fiyatı 20 bin 625 olarak açıklandı.

DOĞAL GAZ SATIŞ FİYATLARINDA GÜNLÜK REFERANS FİYAT BAZ ALINACAK

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda şöyle denildi:

“1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 2022 yılı ekim ayı doğal gaz toptan satış tarifemizde detayları belirtilen müşteri gruplarının doğal gaz satış fiyatlarında, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafından işletilen Türkiye Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nda belirlenen Günlük Referans Fiyat (GRF) baz alınmaya başlanacaktır.

Yeni fiyat mekanizması ile ülkemizin enerji merkezi olma hedefi ve vizyonu doğrultusunda doğal gaz kullanıcılarına piyasa tabanlı, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir fiyat yapısı sunulması amaçlanmaktadır.”

ELEKTRİK TARİFESİNDE DE DEĞİŞİKLİK OLMADI

EPDK da ekim ayında tarife değişikliği yapmadı. Buna göre; ilk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 154,5575 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat 231,0380 kuruş oldu. İlk kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı 271,1004 kuruş, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyatı da 360,9233 kuruş olarak belirlendi.

Alçak gerilim sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 431,2357 kuruş olması kararlaştırıldı. Yeşil tarifede kilovatsaat fiyatı 405,9469 kuruş olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER