Kargoda gümrük vergisi arttı

Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanmasına İlişkin Esasları Belirleyen Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de bugün yayınlandı.

Kargoda gümrük vergisi arttı

Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden posta veya kargo ile gelecek ticari mahiyet arz etmeyen ve kıymeti 150 euroyu geçmeyen eşya üzerinden alınacak maktu gümrük vergisi yüzde 10 artırıldı. Kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanacak maktu gümrük vergisi ise sıfır olacak.


 Buna göre; mevcut düzenlemedeki internet üzerinden, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve kıymeti 150 euroyu geçmeyen eşya ile kıymeti bin 500 euroyu geçmeyen ilaç gönderilerinin AB ülkelerinden gelmesi halinde ödenen yüzde 18 gümrük vergisi aynen devam edecek. Ancak eşyanın diğer ülkelerden gelmesi durumunda ödenecek maktu vergi yüzde 20'den yüzde 30'a çıkarılırken eşyanın ÖTV Kanunu'na ekli IV sayılı listede yer alan eşya olması halinde bu vergi oranlarına ilave olarak yüzde 20 vergi daha tahsil edilecek. Bu limitler dahilinde getirilecek eşyanın brüt 30 kilogramı da geçmemesi gerekiyor. Kararla bin 500 euroyu geçmeyen ilaç gönderileri de kapsam içine eklendi.

KİTAP GÖNDERİLERİNDE MAKTU GÜMRÜK VERGİSİ SIFIR OLACAK

Posta ve kargo ile gerçek kişilere gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti bin 500 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma ait kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanacak maktu gümrük vergisi sıfır olacak. Bu kapsamda tüzel kişilere gelen ve kıymeti 22 euroyu geçmeyen eşyanın değeri üzerinden maktu vergiler tahsil edilecek. Değeri bin 500 euroyu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünleri dışında kalan ve değeri 430 euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 euronun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

İNCELEME, ANALİZ VEYA TEST EDİLMEK ÜZERE GETİRİLEN EŞYA VERGİDEN MUAF

Bilgi edinme veya endüstriyel ya da ticari araştırma amaçlarına yönelik, nitelikleri veya diğer teknik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla inceleme, analiz veya test edilmek üzere getirilen eşyaya vergi muafiyet tanınacak. Yurt dışından Türkiye'ye tıbbi araştırma amacıyla gönderilen biyolojik materyaller de bu kapsamda değerlendirilecek. Ancak bu materyallerin Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış tıbbi laboratuvar ve genetik merkezler adına gönderilmiş olması gerekiyor.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli IV sayılı listede yer alan ürünler şunlar: Havyar ve havyar yerine kullanılan ürünler, kozmetik ürünleri, kürkler ve kürkten giyim eşyası, muzır neşriyat, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür takım ve aletleri, altın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER